FINAL / Steaua Bucuresti – Sahtior Donetk 1-4. Mihai Costea a salvat onoarea „ros-albastrilor”

steaua-sahtiorSteaua Bucuresti a jucat din nou impotriva unei echipe de Champions League, de data aceasta intr-o partida amicala. Campioana Romaniei a intalnit, in cantonamentul din Turcia, detinatoarea titlului Ucrainei, Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu.

Dincolo de absentele importante din ambele echipe, cauzate de convocarile la echipele nationale prilejuite de noua serie de meciuri din preliminariile Cupei Mondiale, Steaua s-a plecat in fata mult mai puternicei sale adversare.

Scorul a fost deschis inca din minutul 26, cand Douglas Costa a ridiculiat apararea  Stelei, iar apoi la invins pe Nita cu un sut imparabil.

Chiar in primul minut al reprize secunde, Teixeira suteaza pe poarta si mingea este deviata in fata portii steliste, iar golul a fost inevitabil.

In minutul 58, acelasi Teixeira este faultat in careul Stelei si obtine o loviutra de la 11 metri, pe care Wellington nu si-a permis sa o rateze.

Dupa doar cinci minute, Mihai Costea profita din plin de sansa de a evolua din nou in tricoul Stelei si, daca in Cupa cu Avantul Barsana a fost urmarit de ghinion, de data aceasta atacantul a impresionat cu un sut, care l-a lasat masca pe portarul „minerilor”.

A fost insa prima si ultima rabufnire de orgoliu a Stelei, care s-a vazut din nou condusa cu trei goluri diferenta, in minutul 79, cand Ferreyra a deviat in plasa sutul lui Fred, stabilind totodata scorul final al intalnirii amicale.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Steaua: Nita-Rapa, Bratu, Varela, Pirvulescu – Neagu, Filip – Iancu, Stanciu, Cristea – Piovaccari.

Sahtior:  Kanibolotskiy – Krivtsov, Chygrynskiy, Volovyk, Ismaily – Fernando, Taison, Hrechishkin, Costa – Fred, Adriano