FINAL / Andorra – Romania 0-4. „Tricolorii” au prins o seara de gratie, multumita „Portocalei Mecanice”. Romania revine cu sanse mari in cartile calificarii la Cupa Mondiala!

and-romRomania a dispus, in deplasare, de Andorra cu scorul de 4-0, intr-un meci in care selectionata noastra avea nevoie sa inscrie cat mai multe goluri pentru a putea neutraliza avantajul Turciei la acest capitol. In celelalte partide ale Grupei D, Olanda a desfiintat Ungaria cu 8-1, iar Turcia s-a impus in Estonia cu 2-0, trecand pe locul 2 al clasamentului, la egalitate de puncte cu Romania, insa mai bine cotata la golaveraj.

Revenind la meciul din Andorra, Romania a inceput meciul neasteptat de slab. Desi intrase pe teren cu scopul de a marca multe goluri, selectionata lui Piturca a dat dovada de lipsa de imaginatie in atac. In afara de o greseala a portarului andoran din minutul 12, prima jumatate de ora a infruntarii l-a scos din sarite pe antrenorul echipei nationale, care privea neputincios de pe margine cum elevii sai, desi impuneau ritmul, nu puneau niciun fel de presiune pe careul advers.

Dupa minutul 30, „tricolorii” au inceput timid si neconvingator sa dea emotii adversarilor si, dupa patru mari ocazii de gol, Keseru a reusit in cele din urma sa sparga gheata, marcand totodata si primul gol al sau la echipa nationala. Reusita a mai calmat spiritele pe banca tehnica, dar si in teren, intrucat, jucatorii nostri nu au mai fortat, desi au mai avut la dispozitie inca 6 minute, cu tot cu cele suplimentare.

In repriza secunda, ambitioasa rezistenta a Andorrei a inceput sa dea rateuri. Dupa ce a ratat din doua situatii clare de gol, Stancu a reusit sa-si ia revansa si a marcat cu capul, in minutul 53. Dupa 10 minute, Torje executa in forta de la punctul cu var si marcheaza pentru 3-0, dintr-un penalty scos de Chiriches la o lovitura de corner.

Latovlevic a fost poate omul meciului. Extrem de acvtiv in banda stanga, stelistul a fost cel care a aruncat o buna parte din mingile periculoase aterizate in careul Andorrei, iar in minutul 65 acesta si-ar fi putut trece si el numele pe tabela de marcaj. Scapat singur cu Ferran, Lato si-a prelungit prea mult balonul si l-a cedat portarului advers, dar cu toate acestea evolutia fundasului stanga a ridicat mult jocul echipei nationale.

In minutul 85, Lazar este faultat in banda stanga si scoate o lovitura libera pe care Torje a trimis-0 in careu. Acelasi Lazar a inchis cercul si a marcat cu capul pentru 4-0.

Intrat cu 8 minute inainte de finalul timpului regulamentar, Gicu Grozav a fost autorul unei faze de generic, care s-a incheiat prost insa. Jucatorul Petrolului a patruns in careul advers printre fundasii andorani ca printre stalpi, dar a finalizat cu un sut  in portar. Marica a incercat sa reia mingea ricosata din voleu, dar balonul s-a dus peste transversala.

Abia in ultimul minut de joc, Andorra a avut un sut periculos care a traversat careul Romaniei, iar Latovlevic a repins in corner, ceea ce avea sa fie ultima faza a unui meci din care „tricolorii” ar fi putut obtine mult mai mult, daca ar fi avut un start de meci mai putin anemic.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

ROMANIA: Lobont – Matel, Chiriches, Goian, Latovlevici – Bourceanu, Lazar – Torje, Maxim, Stancu – Keseru
Selectioner Vicotr Piturca

ANDORRA: Ferran Pol – Rodriguez, E. Garcia, Vales, M. Garcia – Ayala, Vieira – Martinez, Pujol, Moreno – Riera
Selectioner: Koldo Alvarez de Eulate

Etichetat cu: , , , , , , , , ,