Handbal – Liga Nationala masculina / Dinamo invinge pe Steaua si ramane neinvinsa dupa cinci etape!

paiusUltimele doua meciuri ale etapei cu numarul 5 din Liga Nationala masculina de handbal s-au incheiat cu victoriile echipelor HC Odorhei si Dinamo Bucuresti, ultima egalandu-le pe HCM Constanta si Potaissa Turda in fruntea clasamentului, cu 11 puncte. Toate trei si-au pastrat invincibilitatea.

HC Odorhei si HCM Minaur Baia Mare au oferit o partida spectaculoasa, incheiata cu victoria formatiei gazda, scor 31-29, dupa ce la pauza a fost egal, 18-18. Maramuresenii au condus in primele 20 de minute chiar si la trei goluri, dar elevii lui Vlad Caba au restabilit echilibrul, preluand conducerea la inceputul reprizei secunde. S-a mers cap la cap pana in ultimul minut, cand Craciun si Irimescu au decis rezultatul, care plaseaza formatia invingatoare pe locul 4, cu 10 puncte.

In noua sala a complexului sportiv din soseaua Stefan cel Mare a avut loc clasicul Dinamo-Steaua, la finele caruia echipa organizatoare, antrenata de Sebastian Bota, s-a impus cu 30-28 (17-14). O partida urmarita de un mare numar de spectatori, cu nelipsitele galerii, majoritatea suporterilor venind de la fotbal, dar si cu glorii ale celor doua formatii sau de la alte sporturi. Dinamovistii au condus si cu cinci goluri, 16-11, dar aveau sa fie egalati in minutul 47, la 25, situatia repetandu-se la 27. S-au desprins apoi la doua lungimi, diferenta mentinandu-se pana la final. Golgeterul partidei a fost noul stelist Ionut Georgescu, cu 13 reusite, secondat de dinamovistii Sandru, 6 si Mironescu, 5. S-au mai remarcat Dimache, Rapciuga, Manea, respectiv Mazilu, Stamate, Florea, alaturi de veteranii dintre buturi, Dragomir si Laufceac, in varsta de 39 de ani.

Urmeaza o noua etapa, cu o prima partida derby: Stiinta Bacau-HC Odorhei, miercuri.

sursa foto: prosport.ro