FINAL / Dinamo Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1. O remiza irelevanta pentru ambele echipe

dinamo-ceahlaulDinamo si Ceahlaul Piatra Neamt au remizat, duminica, pe stadionul din „Stefan cel Mare”, la finele unui joc apatic, in care desi constructiile ofensive nu au lipsit, finalizarile au lasat aproape de fiecare data de dorit.

Dinamo a reusit sa deschida scorul inca din minutul 3, prin Thioct care a reluat cu capul o centrare din corner trimisa de Lazar. Dupa marcarea primului gol, gazdele au pierdut treptat controlul meciului, astfel ca ultimele minute ale primului mitan i-a gasit pe nemteni in cautarea febrila a egalarii. Izbavirea a venit in cele din urma prin Golubovic, care a reusit sa transforme o lovitura libera de la 20 de metri, stabilind scorul la pauza.

In repriza secunda, oaspetii au mai testat doar izolat concentrarea fundasilor dinamovisti si a lui Balgradean, gazdele devenind astfel responsabile cu stabilirea ritmului de joc, In ciuda numeroaselor situatii periculoase creata in preajma careului nemtean, si a celor 8000 de suporteri veniti in „Groapa”, „alb-rosii” nu au mai reusit sa inscrie si au trebuit sa se rezemneze cu remiza pe care adversarii au conservat-o spre finele intalnirii.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Dinamo: Balgradean – L. Rus, Luchin, D. Grigore,  Grecu – C. Matei, Boubacar, Thicot, V. Lazăr – D. Rotariu – Tucudean

Ceahlaul: Jovici – Dumitraş, Marc, Ichim, Cazan – Achim, Onciu – M. Constantinescu, Golubovici, Popadiuc – E. Jula