CM de Gimnastica, finalele pe aparate / Larisa Iordache, o noua ratare la barna, dar a luat bronzul, in cele din urma, la sol, singura medalie a Romaniei!

Larisa-Iordache-solUPDATE / In sfarsit, avem o medalie! Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la sol, iar Sandra Izbasa a ratat la ultima linie, exact ca la Jocurile Olimpice de la Londra. Finala a fost castigata de noua senzatie din gimnastica feminina, Simon Biles din USA.

Campioana si la individual compus, americanca a avut cel mai complex exercitiu reusind sa o intreaca pe Vanessa Ferrari (bronz la barna).

Delegatia Romaniei a incheiat participarea la CM din Belgia cu urmatoarele rezultate: Marius Berbecar – locul 7 la sarituri si locul 6 la paralele, Larisa Iordache – locul 4 la individual-compus, locul 7 in finala la barna si medalie de bronz in finala la sol, Sandra Izbasa – locul 7 in finala la sol.

UPDATE / Calificat in finala cu a 5-a nota, Berbecar a primest o nota mica la paralele, 15,000, dupa o evolutie modesta si nu va conta in lupta pentru medalii. In final s-a clasat pe locul 6. S-au impus Chaopan Lin (China) si Kohei Uchimura (Japonia) cu acelasi punctaj, 15.666, urmati de John Orozco (USA), 15.533, care a castigat medalia de bronz.
—————————————————————————-

Ziua de duminica nu a inceput bine pentru Marius Berbecar, la sarituri, si Larisa Iordache, la barna, sportivii nostri nereusind clasari pe podium in finalele pe aparate ale Campionatelor Mondiale de gimnastica de la Anvers, din Belgia.

Intrat primul in concurs, Berbecar a avut doua sarituri de 14.800 si 14.900, avand o medie de 14.850. Cu aceasta a incheiat concursul pe locul 7. S-a impus Hak Seon Yang, pentru a doua oara consecutiv, cu o medie de 15.533.

La barna, Larisa Iordache a „reusit” o noua ratare, dupa caderea de vineri de la individual compus, tot la barna. A intrat in concurs cu cea mai mare nota din calificari – 15.266, dar a fost notata cu 13.933 si a ratat orice sansa la medalie. S-a impus rusoaica Aliya Mustafina, urmata de Kyla Ross, din Statele Unite si de Simon Biles, tot din SUA.

Pentru Berbecar urmeaza finala de la paralele, iar pentru Iordache finala de la sol, acolo unde o mai avem si pe Sandra Izbasa.