Baschet / Castigatoarea Cupei invinge campioana en-titre, in prima etapa a Ligii Nationale maasculine!

gaz-metan-asesoftGaz Metan Medias, castigatoarea Cupei Romaniei a intrecut acasa septupla campioana CSU Asesoft Ploiesti la doua cosuri, 78-74 (38-44) in etapa inaugurala a Ligii Nationale de baschet masculin. Meci dominat de formatia prahoveana, care a condus cu 61-58 dupa primele trei sferturi, dar a pierdut diferenta in ultimele 10 minute.

Elevii lui Marcel Tenter au castigat ultimul sfert la sapte puncte, obtinand o victorie importanta. Trio-ul Mandache, 20 puncte, 5 recuperari-Shiloh, 16-Tsiassis, 10 s-a dovedit mai bun decat Zehovic, 26 puncte, 8 recuperari-Lee, double-double, 14 puncte, tot atatea recuperari-Burlacu, 7.

Alte meciuri s-au incheiat cu victorii ale echipelor gazda: CSM Oradea-U Mobitelco Cluj-Napoca 74-68 (39-32), SCM Universitatea Craiova-BC Mures 81-68 (42-34), Steaua CSM Exim Bank-Timba Timisoara 74-62 (48-33). Au castigat in deplasare: CSU Sibiu, 112-46 (21-60), la Farul Constanta, Energia Rovinari, 99-93 (40-45), la nou promovata Concordia Chiajna si BC Timisoara, 87-84 (46-44) la BCM Universitatea Pitesti.

Ultimul meci s-a decis tot in ultimul sfert, ca si derby-ul rundei. Argesenii au condus cu 78-70, au fost egalati, au avut 84-83, dar au pierdut spre final. Satisfactie deosebita nu numai pentru jucatorii timisoreni, ci si pentru tehnicianul Tudor Costescu, venit in acest sezon de la echipa