Rugby / Al doilea titlu consecutiv pentru banateni! CSA Steaua Bucuresti castiga medalia de bronz

rcm-timisoara-se-buCuplajul desfasurat astazi pe arena Arcul de Triumf din Capitala a oferit castig de cauza echipelor RCM Universitatea de Vest Timisoara, care a cucerit al doilea titlu consecutiv si CSA Steaua Bucuresti, ce a intrat in posesia medaliei de bronz a Superligii CEC Bank.

Elevii lui Chester Williams s-au impus cu 25-19(22-9) in fata aceleeasi adversare din ultimul act al competitiei din urma cu un an. Formatia timisoreana a condus de la un capat la altul al meciului, pastrand avantajul si in cele doua momente cand a jucat in inferioritati numerice temporare. Morris a deschis scorul, 5-0, printr-un eseu, in minutul 8, netransformat de Calafeteanu. Alameu a redus diferenta, 5-3, dupa un droap-gol, dar Burcea l-a marit in minutul 20, reusind al doilea eseu, transformat, de data asta de Calafeteanu, tabela indicand 12-3.

Baimareanul Pop a reusit sa execute perfect doua lovituri de pedeapsa in minutele 30 si 38, scorul devenind 12-9. In ultimul minut al primei reprize Shannon a marcat al treilea eseu pentru 17-9, Calafeteanu reusind transformarea, 22-9.

Dupa pauza a fost o lupta intre atacul maramuresenilor si apararea banatenilor, completata de momente in care s-a modificat tabela de marcaj. De la 22-9, in urma loviturii de pedeapsa a lui Calafeteanu, la 22-16, dupa eseul lui Wiringi, transformat de Pop. A venit eliminarea temporara a lui Morrison in minutul 65, de care n-au profitat baimarenii, ci echipa in inferioritate, Calafeteanu executand cu precizie lovitura de pedeapsa pentru 25-16.

Scorul final a fost stabilit dupa lovitura de pedeapsa a lui Pop, cand timisorenii erau cu doi jucatori in minus. Calafeteanu a mai avut la dispozitie o lovitura de pedeapsa, de data asta de la centrul terenului, pe care a ratat-o.

In deschidere, CSA Steaua Bucuresti a castigat medalia de bronz, dupa victoria cu 25-14 (5-6) in fata echipei RCJ Farul Constanta.