Gorjenii au un punct din doua meciuri in Liga Europa, dar Marin Condescu stie „reteta” pentru primavara europeana!

condescuDupa esecul din partida de debut in grupele Ligii Europa, cu Dnepr, scor 0-1, Pandurii a castigat primul punct in competitie  remizand in deplasarea din Portugalia, cu Pacos de Fereira, scor 1-1.

Momcilovic a deschis scorul in minutul 5, in vreme ce lusitanii au egalat prin Rui Miguel, fostul jucator al Astrei, la inceputul reprizei secunde, evitand astfel infrangerea.

Presedintele echipei gorjene, Marin Condescu considera ratarea lui Matulevicius din minutul 10, ca fiind cheia partidei. Cu toate acestea, oficialul considera ca echipa se poate califica in primavara europeana.

Necazul e mic, ciuda e mare. Nu sunt multumit cu acest rezultat. Avem sansele intacte pentru o clasare pe locul 2 in grupa. Daca aveam 2-0 in minutul 10, lucrurile se indreptau in directia noastra. Cu toate acestea, rezultatul este just, ei au avut o repriza a doua foarte buna„, a spus conducatorul Pandurilor, in direct la „Euro Fotbal”.

Cu toate ca trupa lui Pustai nu are decat un singur punct din doua meciuri, Condescu stie cum poate ajunge echipa in primavara europeana: „Jucatorii trebuiau sa fie mai concentrati, cred ca putem sa ne calificam mai departe. Luam doua puncte cu Fiorentina, doua egaluri. Apoi marea batalie va fi la Dnepr, iar pe Pacos ii batem in ultima etapa pentru ca ei oricum vor fi eliminati pana atunci„.