FINAL / Steaua Bucuresti – Chelsea 0-4. Joc decent al „ros-albastrilor”, insuficent in fata gastii lui Mourinho!

Steaua-ChelseaSteaua a fost invinsa clar de Chelsea pe Arena Nationala la finele unui meci aflat la discretia detinatoarei trofeului Europa League.  In ciuda eforturilor ofensive  ale „ros-albastrilor”, echipa londoneza nu s-a aratat prea impresionata de incercarile adversarilor de a pune presiune in careul portarului Cech si au reusist sa-si destabilizeze oponenta cu izbucniri pe contraatac, extrem de periculoase.

Dupa un start curajos al Stelei, Chelsea a reusit sa puna stapanire pe joc si fara sa forteze constant a preferat sa astepte momentul potrivit pentru un atac fulger, faza din care Ramires a deschis scorul in minutul 20, cu netagaduitul concurs al lui Schurrle si Eto’o, intrat in locul lui Torres in minutul 11.

Replica Stelei a fost una departe de a razbuna golul primit de „ros-albastrii”, dar Tanase a reusit cel putin sa-l culce la pamant pe Cech cu o executie superba de la semi-distanta. A fost insa una dintre izolate faze mai periculoase construite de Steaua in prima repriza, dovada ca elevii lui Mourinho au luat cu asalt careul advers in restul partidei.

Dupa zeci de minute de razlete atacuri violente, Eto’o scapa cu Tatarusanu, suteaza si portarul stelist respinge un metru in fata, de unde Georgievski, venit in forta la interceptie nu face decat sa impinga mingea in proprie poarta, stabilind scorul la pauza.

Chiar mai agresivi in mitanul secund, „albastrii” au dus scorul la 3-0 inca din minutul 55, Ramires reusind dubla. Ocaziile au curs de aici incolo pentru londonezi, dar Steaua s-a aflat de doua ori in fata golului dar Stanciu s Filip nu au reusit sa fructifice, chiar si cu poarta mai mult goala.

Neobosita Chelsea a continuat asediul pana spre finalul meciului. Lampard si-a trecut si el numele pe tablea de marcaj in minutul 90, iar Steaua a trebuit sa se recunoasca invinsa fara drept de apel, in fata unei echipe care a aratat ca joaca in alta liga.