Bundesliga / Victorii pentru echipele aflate pe podium care isi maresc substantial avansul

bundesliga-logoFormatiile aflate pe podiumul campionatului au evoluat toate pe teren propriu si in timp ce Dortmund si Leverkusen s-au impus inca din prima repriza conducand cu acelasi scor, Bayern a avut dificultati in a-si materializa superioritatea teritoriala obtinand pana la urma doar un succes la limita. Notabila din nou media de public, la cele sapte meciuri de vineri si sambata inregistrandu-se 45 000.

Egalitate echitabila intre doua echipe ofensive. Augsburg – Mönchengladbach 2-2 (1-1). Oaspetii au inceput mai bine asigurand controlul balonului si o anumita superioritate teritoriala. Gazdele au recuperat insa repede reusind chiar sa deschida scorul prin Hahn (27), dar Borussia a revenit si Kruse (33) a egalat prompt. Dupa pauza gazdele s-au aflat la carma partideibdar impotriva cursului jocului Hrgota (71) si-a adus echipa in avantaj. A urmat o goana disperata dupa egalare, pe care echipa locala a obtinut-o meritat prin Milik (88). Aceeasi proportie in posesia balonului, dar o superioritate clara a gazdelor in ce priveste finalizarea, 20-8 la suturi.

Liderul s-a impus mai clar decat arata scorul. Dortmund – Freiburg 5-0 (2-0). Probleme pentru lidera campionatului in fata unei aparari bine asezate si foarte severe la marcaj. Dupa o jumatate de duzina de ocazii si dupa o faza confuza, Reus a reusit deschiderea scorului. In ultimul minut al primei reprize, Lewandowski a fost faultat in careu de de Diagne, ca ultim aparator, cartonas rosu pentru faptas si penalti transformat de Reus (45). Dupa pauza galben-negrii au facut ceva si pentru golaveraj majorand scorul prin Lewandowski (58, 70) – in fotografia alaturata – si Blaszczykowski (79).

Trei puncte si nimic mai mult. Bayern – Wolfsburg 1-0 (0-0). Oaspetii au invatat bine lectia aplicand o aparare foarte activa, cu marcaj pe tot terenul asupra organizatorilor jocului gazdelor, de unde relativ putine ocazii de gol pentru gazde, prima repriza fiind o egalitate echitabila. Dupa reluare, münchenezii au facut doua schimbari inspirate, Shaqiri pentru Robben si Kroos pentru Schweinsteiger si doar un minut mai tarziu combinatia Shaqiri-Robben-Müller (63) s-a incheiat cu golul ultimului. Un rezultat…subtire.

Gazdele au marcat, iar oaspetii au ratat. Leverkusen – Hannover 2-0 (2-0). Bayer este in forma si organizarea de joc cu o tripleta ofensiva da roade meci de meci. Primul gol a fost inscris cu capul de Rolfes (23) dupa o lovitura libera, iar al doilea de Sam (37) lansat in adancime, oaspetii repetand greseala multor aparari care se opresc invocand o pozitie de ofsaid (care de data aceasta sigur nu a fost). Oaspetii au fost mai activi dupa pauza dar ceea ce au creat au si ratat.

Oaspetii nu au castigat nici de data aceasta. Hoffenheim – Schalke 3-3 (1-3). Echipa din Gelsenkirchen nu a reusit sa castige la Sinsheim nici de data aceasta. Oaspetii au inceput extrem de puternic si dupa mai putin de 15 minute conduceau cu 2-0 prin golurile lui Boateng (3) si Matip (13). Cateva minute sperante dupa ce Modeste (16) a redus din handicap, dar neglijenta aparare locala a favorizat noi sanse de gol oaspetilor care au si speculat una dintre ele prin Höger (40). Imediat dupa pauza Aogo l-a faultat pe Volland si penalti, transformat de Firmino (48). Golul a fost dovada schimbarii in bine pentru ca a venit si egalarea prin Abraham (61) care a transformat perfect o lovitura libera de la 25 de metri.

A patra infrangere consecutiva aoaspetilor. Hertha – Mainz 3-1 (0-1). Un meci aproape…pozitional in care preocuparile ofensive au fost cat se poate de rare. Totusi, oaspetii au profitat de o inexactitate a gazdelor deschizand foarte devreme scorul prin N. Müller (8), care a reluat dintr-o bucata centrarea lui Choupo-Moting. Descrierea de maisus s-a potrivit perfect si golului egalizator, autor: Allagui (48). Gazdele au dominat apoi si au marcat prin acelasi Allagui (73), pana nu demult jucatorul lui Mainz, si putin mai tarziu prin Ben Hatira (74).