FINAL – Cupa Romaniei / Rapid – Ceahlaul 3-1. Seara de vis in Giulesti, debut perfect pentru Moldovan!

rap-ceaRapid s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei dupa o victorie clara in fata Ceahlaului , care nu a reusit sa-si impuna cuvantul din pozitia de prim divizionara. Ajutati de un public entuziast, giulestenii s-au impus cu scorul de 3-1 la finele unei partide care i-a iesit perfect lui Viorel Moldovan, debutant pe banca tehnjica a echipei de sub Podul Grant.

Dupa un start de partida aparent echilibrat, Rapidul a deshis scorul neasteptat in minutul 13, prin Martin. Dupa alte 13 minute, Ciolacu marcheaza din fata portii, dupa o centrare ca la carte a lui Doman si tribunele Giulestene erau in extaz.

Pentru ca sarbatoarea sa fie completa, Doman si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, in minutul 35, iar la pauza, nemtenii s-au intors la vestiare buimaciti de jocul adversarei venite din liga secunda.

Faza meciului a fost insa de departe golul ciudat al Ceahlaului. Rapidistii au inscris pentr 4-0, dar golul a fst anulat cu o decizie intarziata pe motiv de offside. Echipa giulesteana se grupase insa pentru a se felicita, iar nemtenii au profitat din plin cu un contraatac fulger, la finele caruia Dica l-a invins usor pe Draghia, cand portarul giulestean incerca sa-si reia locul in poarta.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

RAPID: Draghia, Tinc, Iacob, Lung, Voicu, Claudiu Herea, N. Vasile, Doman, Martin Florin, Ciolacu, Ionita II

CEAHLAUL: Marc, Martin, Ichim, Dica, Hassani, Rusu, Citoasca, Constantinescu, Stefanescu, Velici, Tepes