FINAL / FC Brasov – CFR Cluj 3-1! „Stegarii” merg in „optimile” Cupei Romaniei, supunand echipa lui Grigoras

bra-cfrFC Brasov s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa un joc in care au pus la punct o adversara ce nu mai spera decat la trofeul acestei competitii in acest sezon.

Dupa un inceput de meci bun,  CFR Cluj s-a vazut condusa in mintul 12, dupa un atac rapid al gazdelor, la finalul caruia Aganovic a deschis scorul.

Dupa doar sase minute, Rada incearca sa respinga un sut din lovitura libera dar isi introduce mingea in poarta, iar la 0-2, „feroviarii” si-au pierdut entuziasmul in  joc.

In repriza a doua, dupa o serie de atacuri periculoase semante de oaspeti, Mutu greseste si il faulteaza in propriul careu pe Maah. Centralul partidei a dictat imediat penalty, iar Piccolo nu a ratat sansa de a reduce din diferenta.

Lovitura de la 11 metri a fost razbunata indoit de „stegari” in ultimele momente de joc, acestia obtinand doua penalty-uri la interval de doua minute, incepand cu ultimul minut regulamentar de joc.

Romeo Surdu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor de la punctul cu var, dar mai apoi Iulian Popa, din acelasi punct a ratat din fata lui Felgueiras, salvand involuntar, CFR-ul de la umilinta.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FC Brasov: Daniel Mutu, Straut, Machado, Oltean, Serginho, Paul Georgian, Matei Alexandru, Aganovic, Tatar, Cristea Andrei, Surdu

CFR Cluj: Felgueiras, Rada, Piccolo, Camora, Muniru, Sepsi, Deac, Djokovic, Fl. Costea, Batin, Maftei