Cupa Germaniei/Opt meciuri si o singura surpriza: Mainz invinsa acasa de Köln

dortmundPrimele opt meciuri ale 16-imilor au adus o singura surpriza favoritele gasind mai greu sau mai usor calea in faza urmatoare. Rezultatul mai putin scontat s-a inregistrat la Mainz und eechipa locala a cedat la limita in fata unei echipe de traditie care este Köln, aceasta activand totusi in liga secunda.

Preussen Münster – FC Augsburg 0:3 (0:1). Joc dominat clar de echipa din prima liga, elanul si darzenia gazdelor durand cel mult o jumatate de ora. Au marcat: Werner (45, 58.) si Mölders (59).

1860 München – Dortmund 0:2 (0:1, 0:0). “Slagarul serii” a atras pe Allianz-Arena 71 000 de spectatori. Liderul primei ligi a dominat destul de autoritar beneficiind de 15 cornere si avand patru bari. Deschiderea scorului i-a reusit insa abia in prelungiri cand in urma unui fault in careu al lui Stahl asupra lui Reus penaltiul acordat a fost transformat de Aubameyang (105). Ramasa in 10 oameni prin eliminarea lui Stahl, echipa gazda nu a mai gasit resurse pentru a replica primind inca un gol prin Mchitarjan (108).

SC Wiedenbrück-SV Sandhausen. 1:3 (1:0). Echipa din campionatul regional a jucat bine o repriza in care a si condus, dar a cazut total dupa pauza oaspetii care activeaza in liga a doua castigand fara mari emotii. Goluri: Sumelka (40), respectiv Jovanovic (62, 68) si Ulm (66).

VfL Wolfsburg – VfR Aalen 2:0 (1:0). Oaspetii din liga a doua au constituit un adversar neplacut atata vreme cat au rezistat fizic. Gazdele au avut si putin noroc, la primul gol sutul lui Diego fiind deviat de un aparator. Au inscris: Diego (45) si Klose (83).

Arminia Bielefeld – Bayer Leverkusen. 0:2 (0:0). Gazdele pe locul al treilea in liga a doua au dat o replica foarte buna unei echipe care insa a aliniat o formatie fara mai multi titluari, Sam si Kiessling de pilda intrand abia spre final. La scurgerea unei ore de joc diferenta de valoare s-a materializat prin golul lui Son (62), pentru ca in ultimele minute sa inscrie Sam (82).

Hamburger SV – Greuther Fürth 1:0 (0:0). Interes retinut pentru acest joc, doar circa 35 000 de spectatori prezenti pe Imtech-Arena publicul local fiind dezamagit de prestatia din campionat a echipei lor. Desi noul antrenor, van Marwijk nu si-a inceput inca activitatea, se pare ca gazdele si-au adjudecat un nou moral aratand ca pot si castiga. Unicul gol marcat a fost marcat de Lassoga (64) dar dintr-o pozitie suspecta de ofsaid.

FSV Mainz 05 – 1.FC Köln 0:1 (0:0). “Helau” contra “Alaaf” cum remarca un comentator, acestea fiind saluturile obisnuite in cele doua bastioane ale carnavalului. Mare veselie insa nu a fost pentru ca echipele au avut o evolutie in ansamblu modesta. Dupa pauza gazdele au …demonstrat ca de cateva saptamani nu le merge jocul cedand pe teren propriu in fata adversarei din liga a doua in urma golului marcat de Risse (54).

1899 Hoffenheim – Energie Cottbus 3:0 (2:0, 0:0). Desi cu formatia standard gazdele nu prea au fost in apele lor avand mari probleme in organizarea jocului prima repriza fiind aproape lipsita de ocazii. Abia in prelungiri gazdele au reusit sa amendeze erorile apararii oaspetilor marcand prin Süle (96) dupa o faza confuza in careu, Firmino (103) la greseala portarului Almer si Schipplock (117), obtinand o victorie la scor exagerata ca proportii.