FINAL / FC Botosani – Steaua Bucuresti 1-2. Greu in Moldova! Botosanenii pierd primul meci in Liga 1, dar o fac cu fruntea sus!

fc-botosani-steauajpgDuminica, 22 septembrie, FC Botosani, nou promovata in Liga 1, a intalnit Steaua intr-unul dintre cele mai interesante meciuri ale etapei cu numarul 8.

Inaintea acestui meci, botosanenii nu aveau nicio infrangere, dar aceasta a venit in fata campioanei in exercitiu, Steaua, scor 1-2. Cu toate astea, echipa antrenata de Cristi Popovici a aratat un fotbal de calitate, cel putin in repriza secunda, cand in multe momente au asediat careul lui Tatarusanu. Au inscris Szukala si Piovaccari, in prima repriza, respectiv Dinu, in debutul reprizei secunde.

————————————————————-

Neinfranta in sapte partide, nou-promovata FC Botosani este revelatia sezonului, dar momentul adevarului pentru echipa moldoveana este chiar meciul cu formatia campioana, principala candidata la titlu.

De partea cealalta, Steaua, chiar si cu doua partide mai putin disputate, reuseste sa se claseze la varful topului, iar  victoria cu FC Botosani i-ar aduce pe „ros-albastri” din nou in fruntea clasamentului, cel putin pana  la finalul partidelor pe care le vor juca in aceast etapa Pandurii si Astra.

Meciul va fi transmis in direct pe DigiSport 1 si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe www.sptfm.ro.

FC Botosani: Curileac – Patache, Dinu, Ursu, Acsinte – Codoban, Vasvari, Tincu, Croitoru – Carjan, Hadnagy

Steaua: Tatarusanu – Prepelita, Szukala, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Cristea, Stanciu, Iancu – Piovaccari