Lupte – Corespondenta de la Mondialele din Ungaria / Gheorghita Stefan l-a invins pe vicecampionul olimpic Jaime Espinal! Alte victorii pentru Chintoan si Guidea

ghorhita-stefan-a3Campionul mondial universitar de la Kazan, al cincilea clasat la JO de la Beijing, Gheorghita Stefan a debutat cu dreptul la campionatele lumii de la Budapesta, cu o victorie rasunatoare la categoria 84 kilograme, stilul libere, impotriva medaliatului cu argint olimpic, portoricanul Jaime Espinal. Dupa doua reprize castigate cu 1-0 si 2-0, sportivul legitimat la clubul Rapid, a fost declarat invingator. Viitorul adversar din 16-imi va fi decis dupa meciul dintre mongolul Uitumen Orgopol si letonul Armands Zvirbulis.

Beneficiarul celui mai bun culoar dintre cei trei romani care au intrat astazi in concurs, Rares Chintoan, intrat direct in optimile categoriei 120 kilograme, a obtinut o victorie lejera in optimi, 3-0, la puncte in fata bulgarului Dimitar Kumchev. In meciul din sferturi il va intalni pe belarusul Yusup Jalilau, care a avut un prim tur liber. Moldoveanul de dincolo de Prut, Ivan Guidea, naturalizat de ceva timp de tara noastra, a trecut tot la puncte, 15-5, de venezueleanul Canizalez Ibsen Aguilar, la categoria 60 kilograme. O noua confruntare fara istoric. In 16-imi va da piept cu canadianul John Manuel Pineda, care l-a invins pe senegalezul Adama Diatta.

Amanunte de la viitoarele partide ale luptatorilor romani in corespondenta urmatoare. Mentionam ca reprezentantii nostri sunt incurajati din tribunele arenei „Papp Laszlo” de peste 40 de suporteri, veniti cu autocarul, inchiriat de conducerea federatiei. Dar si de cei trei jurnalisti, de la masa presei.