Start dezamagitor pentru Romania la Campionatul Mondial de Lupte, de la Budapesta!

lupte-budapesta

UPDATE / In prima zi a campionatelor mondiale de lupte de la Budapesta au intrat in concurs trei sportivi romani la stiluri libere. Din pacate, niciunul nu a reusit sa treaca de primul tur.

La categoria 55 kg, Andrei Dukov, a fost intrecut la puncte 0-8 de americanul Escobedo. La 66 de kg, George Bucur, l-a intalni pe armeanul Devid Safaryan, in fata caruia a pierdut, tot la puncte, cu scorul de 2-3.

La 96 de kilograme, tanarul Michael Manea, debutant la o competitie de un asemenea nivel, a pierdut in fata experimentatului slovac Jozef Jaloviar, scor 0-5.

Trei reprezentanti ai Romaniei intra in concurs in prima zi de la Campionatul Mondial de Lupte de la Budapesta, ce debuteaza astazi in capitala Ungariei.

Cei trei sportivi romani care sunt in cursa pentru medalii sunt: Andrei Dukov, la categoria 55 kg, care va intalni in primul tur un reprezentant al Statelor Unite, George Bucur la categoria 66 kg care va intalni in acelasi tur reprezentantul Armeniei, cel de-a treilea roman ce va intra in concurs fiind Michael Manea, la categoria 96 kg si va avea de infruntat un sportiv din Slovacia.