Volei / Europenele feminine, la final. Rusia cucereste al 18-lea titlu, dupa 12 ani

rusia-voleiIntrecerile continentale la volei feminin, desfasurate in Germania si Elvetia, s-au incheiat aseara la Berlin, in prezenta a 8.200 de spectatori, cu victoria nationalei Rusiei. Care obtine titlul cu numarul 18, dupa o pauza de 12 ani, in confruntarea cu Germania, finalista si la precedenta editie, castigata de Serbia. Echipa invinsa, surprinzator, in finala mica, de Belgia, care castiga prima medalie europeana. Toate patru s-au calificat la Mondialele de anul viitor.
Rusia s-a impus cu 3-1, in doua ore si 17 minute. Dupa trei seturi simetrice, 25-23, 23-25, 25-23 cel de-al patrulea avea sa fie ultimul, scorul de 25-14 fiind edificator. Doua jucatoare au iesit in evidenta: Omcealaeva si Brinker. Belgia a castigat cu 3-2 (-23, 21, 26,-26, 11) meciul cu Serbia.