Lupte – Mondialele de la Budapesta / 825 sportivi din 82 de tari, la startul competitiei

lupte-budapestaDe luni, Sala Sporturilor din capitala Ungariei, care poarta numele lui Papp Laszlo, fost campion olimpic, mondial si european, va fi gazda Campionatelor Mondiale de lupte ale seniorilor, la care au confirmat participarea 825 de sportivi si sportive, reprezentand 82 de natiuni, de pe toate continentele. Printre acestia se vor afla si 15 luptatori romani, cinci la libere, patru la feminin, sase la greco-romane.
Vom urmari, la fata locului, evolutii ale unor nume cunoscute si mai putin cunoscute din tari cu traditie si cu rezultate la marile competitii: Armenia, Azerbaidjan, Bulgaria, China, Cuba, Georgia, Iran, Japonia, Kazahstan, Kirghizstan, Mongolia, Puerto Rico, Qatar, Rusia, SUA, Turcia, Ungaria, Uzbekistan. Dar si din zone exotice, cum ar fi Congo, Republica Centrafricana, Comores, Guam, Insulele Maurice, Guineea Bissau, Tchad, Palau, Nicaragua, Sierra Leone, Panama sau Guatemala.

Luptatorii de la stilul libere vor intra primii in concurs, luni, de la ora locala 13,00 (14,00, ora Romaniei), la categoriile 55, 66 si 96, unde vor evolua si romanii Andrei Dukov, 26 ani, George Bucur, 27, Michael Manea, 23. La ora Ungariei 18,30 se va desfasura ceremonia oficiala de deschidere a intrecerilor, iar de la 19,00, vor incepe finalele la categoriile mentionate.

Uitandu-ne pe lista concurentilor, am retinut cativa posibili adversari pentru luptatorii nostri: 55 kilograme libere-Giorgi Ediherasvili-Georgia, Ruslan Surheyel-Iran, medaliati mondiali, 60-Besik Kudukov-Rusia, cavdruplu campion al lumii, Radoslav Velikov-Bulgaria, aur mondial, Fazad Mohammed Jafan-Iran, medaliat mondial, 84-Ibrahim Aldatov-Ucraina, campion mondial, Dato Marsagisvili-Georgia, bronz olimpic, campion european, Jaime Yusept Espinal-Puerto Rico, vicecampion olimpic, 96-Mihail Petrov Ganev-Bulgaria, campion mondial, Abdusalam Gadisov-Rusia, aur continental, Nikolai Ceban-Republica Moldova, bronz continental, 120-Hadjimurat Gatcalov-Rusia, campion olimpic si mondial, Komeil Ghasemi-Iran, bronz olimpic, Taha Akgul-Turcia, campion european.

De miercuri vor intra pe saltele fetele, care ar putea intalni sportive ca Iana Statnik-Marea Britanie, vicecampioana europeana, Denes Mercedesz-Ungaria, bronz mondial la junioare, la categoria 48 kilograme, Yoshida Saori-Japonia, tripla campioana olimpica, Sofia Matesson-Suedia, aur european, de noua ori campioana mondiala la alta categorie (51), la 55, Svetlana Babushkina-Rusia, vicecampioana mondiala, Sara Dosho-Japonia, la 67, Natalia Vorobieva-Rusia, campioana olimpica si mondiala, Suzuki Hiroe-Jpaonia, la 72.

Cei de la greco-romane vor concura vineri, la categoria 55 kilograme si vor incheia intrecerile duminica seara, cu ultimele trei categorii. Romanii nostri i-ar putea intalni in fazele superioare pe campionul olimpic al categoriei 55 kilograme, ungurul Modos Peter, pe medaliatii continentali de la 60, Ivan Ruliakov-Rusia si Melut Aryk-Turcia, pe vicecampionul olimpic de la 66, Lorencz Tamas, pe un alt campion olimpic, dar la 74, Steve Fabien Guernot sau pe georgianul Ilia Gulbatashvili, apoi la 84, pe Ehsan Naser Lashgari-Iran, bronz olimpic, Alexei Mishin-Rusia, medaliat mondfial, iar la 96 pe rusul Nikita Melnikov, campion mondial universitar in acest an sau pe ucraineanul Dimitri Timcenko, medaliat european.

Duminica vor incepe lucrarile Congresului forului international de lupte amatori (FILA), la care va participa si Razvan Parcalabu, presedintele federatiei romane de specialitate. Peste putine minute, un autocar pus la dispozitie de conducerea federatiei noastre, in care vor urca aproape 40 de fosti si actuali antrenori si sportivi si cativa reprezentanti ai mass-media va pleca spre Budapesta, de unde vom oferi zilnic amanunte pe site si la emisiunile Radio Sport Total FM.

Competitia se va incheia duminica viitoare.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401920
2FCSB402018
3U Craiova 1948352016
4FC Viitorul33194
5Sepsi Sfantu Gheorghe30207
6Astra Giurgiu28205
7Gaz Metan Medias2820-3
8Poli Iasi2720-6
9AFC Hermannstadt2520-1
10FC Botosani2320-5
11Dinamo Bucuresti2220-9
12Dunarea Calarasi1720-9
13Concordia Chiajna1720-18
14FC Voluntari1220-19