HCM Baia Mare e in grupele Champions League, dupa ce a trecut de danezele de la Holstebro cu 36-23!

HCM-Baia-Mare1Castigatoarea turneului preliminar pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor la handbal feminin este HCM Baia Mare, dupa ce elevele lui Constantin Buceschi au „demolat” echipa daneza Holstebro, scor 36-23!

Astfel, baimarencele vor evolua in grupa A, cu detinatoarea trofeului Gyor ETO, Thuringer HC si Hypo Viena.
Este pentru prima data cand formatia din Baia Mare ajunge intr-o astfel de competitie. Vicecampioana Romaniei a avut un inceput de meci extraordinar, avand in primele 10 minute un avantaj de 9 goluri fara sa primeasca vreunul! La pauza scorul arata 20-10, pentru ca in final scorul sa arate o diferenta de puncte de 13 goluri, 36-23.

In meciul pentru locul 3, Viborg a invins, cu scorul de 33-12, echipa Dalfsen. Meciurile din faza grupelor vor incepe la 5-6 octombrie. HCM Baia Mare va debuta in deplasare, cu campioana Germaniei, Thuringer HC.