Bundesliga, etapa 5 / Eintracht Frankfurt, invingatoare la scor la Bremen, este performera etapei!

FrankfurtDupa lungi calatorii, dispute darze pentru tara lor si unele accidentari nedorite, fii ratacitori s-au intors la Bundesliga disputand partidele etapei a cincea. Pauza a fost, totusi, folositoare, unii au revenit din convalescenta, echipele au sustinut amicale in care antrenorii au verificat diferite alternative. Meciuri etapei s-au anuntat interesante si au si fost cum se va vedea din relatarile care urmeaza nu fara surprize.

Statistica nu a avut nicio valoare. Hertha – Stuttgart 0-1 (0-0). Cu 19 meciuri pe teren propriu fara infrangere si cu un bilant pozitiv in intalnirile bilaterale, Hertha a fost considerata certa favorita. O mare parte din meci ea a dominat, a avut ocazii de a marca, dar apararea “svabilor” sau pripeala atacantilor au impeidicat deschiderea scorului. De partea cealalta oaspetii s-au aparat exact si au marcat golul victoriei prin Gentner (49) care a reluat cu capul una dintre perfectele cornere executate de Alexandru Maxim.

Multi absenti si o victorie la pas. Bayern – Hannover 2-0 (0-0). Indisponibilitatile lui Schweibsteiger, Martinez, Götze si Thiago l-au determinat pe “Pep” Guardiola la unele imporovzatii. La oaspeti, de asemenea doua absente notabile: Huszti si Diouf. Dar multipla campioana s-a descurcat si in aceste conditii chiar daca acest lucru s-a concretizat abia dupa pauza prin golurile lui Mandzukic (51) si Ribery (64).

Victorie cu emotii conturata abia in final. Leverkusen – Wolfsburg 3-1 (1-1). Doua echipe dintre putinele care dispun de efectivul complet. Prima repriza a fost taioasa la golul lui Sam (24), Olic egaland destul de prompt (39). Jocul deschis a fost insa in defavoarea oaspetilor care treptat au fost depasiti de gazde instalate agresiv la carma jocului. Cele doua goluri ale lui Kiessling (65, 90) au statuat pe tabela un scor meritat si echitabil.

Eintracht cu jocul care a impus-o in sezonul trecut. Bremen – Frankfurt 0-3 (0-2). Ambele echipe au acuzat absente importante, Schmitz, Bargfrede si Junuzovic la gazde, Meier, Schwegler si Rosenthal la oaspeti. Oaspetii se pare ca au gasit insa inlocuitorii cei mai potrivit pentru ca jocul lor a fost de la inceput convingator si dominat prin actiuni parca desenate pe tabla Kadlec (14, 34) – in imaginea alaturata incadrat de Oczipka si Inui – marcand si prefigurand victoria. In minutul 26 Bremen l-a pierdut pe di Santo eliminat direct cu rosu pentru o interventie “marca ” Kung Fu. Dupa pauza a existat un moment de cumpana, dar Hunt (58) a ratat un penalti, mai exact Trapp a intervenit excelent. In final, sub presiunea oaspetilor, Prödl (77) a inscris in proprie poarta consfintind victoria oaspetilor meritata chiar si la acest scor. Bremen are aceeasi problema ca si in anul trecut: nu are aparare.

Echipa in “albastru regal” pe un drum ascendent. Mainz – Schalke 0-1 (0-1). Una dintre partidele asteptate cu cel mai mare interes, publicul, fireste si cel din Romania, fiind curios sa vada la lucru viitoarea adversara a echipei Steaua. Schalke, cu Boateng si Aogo, a trebuit sa renunte la serviciile a numerosi jucatori accidentati printre care Papdopoulos, Kolesinac, Santana, Obasi, Huntelaar, Fuchs. Totusi jocul echipei oaspete a fost convingator, cu mai mare siguranta in aparare si cu atacuri bine construite de linia mediana ofensiva formata din Farfan, Boateng si Draxler. Statistic meciul a fost echilibrat, dar gazdele au ratat cateva ocazii bune prin Müller si Choupo-Moting. Echipa din Gelsenkrichen pare bine pregatita pentru jocul de miercuri din Champions League, deci atentie Steaua !

Victorie realizata in penultimul minut. Augsburg – Freiburg 2-1 (0-0). Prima repriza a fost orice numai un joc la nivelul primei ligi nu. Dupa pauza gazdele au controlat jocul, dar oaspetii au deschis scorul chiar in primul minut al reprizei prin Mehmedi (46). Localnicii nu si-au pierdut cumpatul, au egalat prin Altintop (62) si au obtinut golul victoriei cu putin inainte de fluierul final prin Werner (89). Augsburg are dupa cinci meciuri tot atatatea puncte cate avea in sezonul trecut la capatul returului !

Goluri multe potrivit traditiei. Dortmund – Hamburg 6-2(2-1). Statistica meciurilor consemneaza un record: 329 goluri in 92 partide, deci perspective pentru reusite multe si azi. Lidera a dominat jocul din primul minut reusind relativ repede sa-si materializeze superioritatea pe tabela de scor prin Aubameyang (19) si Mchitarjan (22), primul cu concursul portarului Adler. Golul lui Lam (26) prin care acesta a redus din handicap venind neasteptat si impotriva cursului jocului, dar a fost un sut frumos, liftat de la mai bine de 20 metri. Imediat dupa pauza HSV a egalat prin Westermann (50) care a reluat cu capul mingea sutata la o lovitura libera de van der Vaart. A fost un afront, se pare, pentru ca BVB a aprins din nou motoarele marcand gol dupa gol: Aubameyang (65), Lewandowski (73, 81) si Reus (74). Un scor care nu necesita prea multe comentarii.

18.Braunschweig 4 0 0 4 1:9 0

Duminica au loc meciurile: Hoffenheim – Mönchengladbach si Braunschweig – Nürnberg.

Sursa: „Fanstelist.ro