Nadal este noul detinator al trofeului US OPEN, dupa un duel memorabil cu numarul 1 mondial

nadal-us-openUltima finala a unui turneu de Grand Slam din acest an s-a incheiat cu un duel ce ar putea concura cu succes la titlul de cel mai frumos meci al anului. Marele castigator al serii, jucatorul numarul doi al lumii, Rafael Nadal l-a invins in patru seturi pe liderul mondial, Novak Djokovic, castigand pentru a doua oara la New York, de data aceasta cel de-al 13-lea trofeu de Mare Slem din cariera si al doilea din acest sezon.

La capatul unei partide ce a durat 3 ore si 24 de minute, Rafa s-a impus in fata numarului 1 mondial, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-4, 6-1.

Favorit clar al publicului newyorkez, Rafael Nadal a inceput in forta partida, reusind break-ul in doua momente cheie al primului set, pentru 2-1, respectiv 5-2. Pe fondul unui joc ceva mai nervos si imprecis prestat de Djokovic,  spaniolul a dejucat de fiecare data cu eleganta si calm tactica sarbului bazata pe forta si viteza.

Setul al doilea a schimbat insa balanta puterii. In al saselea ghem al mansei Djokovic reuste primul sau break al meciului, pentru 4-2, dupa o serie fantastica de 54 de lovituri, unul dintre cele mai lungi schimburi de mingii din istoria unui turneu de Mare Slem. Replica lui Nadal a venit rapid, reducand diferenta la 3-4, dar un nou break al sarbului a pus capat in cele din urma unui set absolut spectaculos.

A treia parte a meciului a fost una pe cat de savuroasa, pe atat de ciudata. Djokovic, reintrat in forma dupa castigarea setului secund, a transat rapid primul ghem, obtinand break-ul pentru 1-0. Nadal a dat replica la scorul de 3-3 si, in ciuda unei aparente dominatii a lui Nole, Rafa a reusit un nou break pentru 6-4, trecand din nou la conducerea partidei.

In runda a patra, travaliul spanilului s-a transformat rapid intr-o defilare triumfala spre cel de-al 13 titlu de Grand Slam din cariera. Nadal a obtinut break-ul pentru 1-0 si a repetat figura pentru 5-1, urmand ca in ghemul urmator, pe serviciul sau, sa inchida o partida pe care cei 23.000 de spectatori prezenti in arenele de la Flushing Meadows nu o vor uita prea curand, datorita numeroaselor dueluri pe cat de incordate, pe atat de spectaculoase purtate intre cei mai buni tenismeni din lume la ora actuala.

sursa foto: sportsdirectnews.com