EXCLUSIV / Adrian Iencsi, perdant in fata echipei de suflet: „O echipa mare castiga atunci si cand joaca mai slab, iar asta e Rapidul!”

iencsiIntr-unul dintre cele mai asteptate partide din faza a V-a a Cupei Romaniei-Timisoreana, FC Voluntari, echipa din esalonul al treilea, a primit vizita Rapidului, echipa retrogradata in Liga 2 din cauza problemelor financiare. La finalul primelor 90 de minute, scorul arata un neverosimil 0-0, insa in prima repriza a rpelungirilor, Coman a inscris golul care s-a dovedit a fi decisiv in accederea giulestenilor in saisprezecimile competitiei.
Antrenorul ilfovenilor, Adrian Iencsi, unul dintre fostii jucatori care a evoluat in Giulesti si iubit de galeria „alb-visinie”, a declarat ca este constient ca echipa sa merita mult mai mult, fiind peste Rapid in marea majoritate a timpului regulamentar, si a tinut sa-si felicite toti jucatorii care au tinut piept unor jucatori care putea lejer sa evolueze in Liga 1.

Vreau sa remarc intreaga mea echipa, nu numai doi-trei jucatori. Ne-am creat mai multe ocazii de cat Rapid, dar nu am fost destul de lucizi in fata portii. O echipa mare castiga atunci si cand joaca mai slab, iar asta e Rapidul!

Am crezut ca putem bate Rapidul, iar aceasta mentalitate o avem inaintea fiecarui meci, dar acum n-a fost sa fie. In mod normal am terminat la egalitate, pentru ca la finalul celor 90 de minute scorul era 0-0. Nu pot spune ca sunt suparat, dar meritam mai mult. Poate ca eram si mai suparat daca invingeam… Bine ca, pana la urma, macar suporterii giulesteni au fost bucurosi.

Am un respect deosebit pentru fanii Rapidului, pentru galerie si a fost normal sa-mi scandeze numele. Cu toate ca Rapidul n-a meritat, acesti suporteri au impins echipa spre aceasta calificare”, a declarat tehnicianul echipei din Voluntari, in emisiunea „Fluier final”.

Marti seara, Romania va juca impotriva Turciei, intr-o partida in care „tricolorii” au nevoie de minimum un rezultat de egalitate, insa Iencsi, fost component al echipei nationale, crede ca elevii lui Piturca se pot impune, dar va fi mult mai greu decat a fost cu Ungaria.

„Jucam cu Turcia, o partida mult mai dificila, un meci egal fiind foarte bun pentru noi. Din cate il stiu pe Piturca si la cum jucam, putem bate Turcia, dar va fi mai greu decat cu Ungaria”, a incheiat Iencsi.