Jocurile Francofoniei / Aur, argint si bronz pentru luptatorii nostri!

12-LINGURARU-M_D_LINA-DECEMBRIEPrimele medalii la Jocurile Francofoniei de la Nice, cate una din fiecare metal, au fost castigate de tinerii luptatori romani. Astazi concureaza si ultima reprezentanta a tarii noastre.

Cea mai pretioasa, aur, a fost obtinuta de Madalina Linguraru, la categoria 48 kilograme. Ea le-a invins pe canadianca Jasmine Mian, cu 3-1, pe poloneza Aleksandra Michalek cu 4-0 si in finala pe slovaca Lenka Matejova, cu 3-0. Sportiva, legitimata la CSM Sfantu Gheorghe, a luat bronzul european anul trecut si s-a clasat pe locul 7 la campionatele lumii. Ea va merge si la Mondialele de la Budapesta, care vor avea loc saptamana viitoare la Budapesta.

Adrian Moise-66 a cucerit argintul dupa victoriile obtinute la Hang Hassou Hagada si Scott Schiller, fiind invins in finala de armeanul Narek Sirunyan. Andrei Frant-84 a trecut de Hep Here, dupa care a cedat in fata polonezului Sebastian Jezirzatski, care avea sa castige finala, romanul multumindu-se cu medalia de bronz. Beatrice Oancea concureaza la categoria 67 kilograme.

Echipa feminina de baschet a castigat cu 87-57 (45-25) in fata Senegalului, dupa care a pierdut cu Wallonie Bruxelles, 78-81 (37-44).