EXCLUSIV / Gheorghe Multescu: „Am inceput bine meciul cu Sahtior! A fost echilibrat 7-8 minute”! Ce il nelinisteste pe tehnicianul „cainilor”

gheorghe-multescu-cornel-talnarDinamo a profitat de pauza datorata meciurilor nationalei si si-a programat un meci amical puternic, in compania lui Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, iar „alb-rosii” au pierdut cu 0-3. Gheorghe Multescu a spus ca a fost un test util, chiar echilibrat in primele minute ale intalnirii.

Am inceput bine, a fost echilibrat 7-8 minute. Am avut si actiuni si ocazii. Apoi am primit gol si lucrurile au inceput sa se schimbe in defavoarea noastra. E clar ca a fost si oboseala si diferenta de valoare. Mircea Lucescu mi-a spus ca trebuie sa continui selectia. Trebuie avuta si rabdare, trebuiesc schimbati jucatorii care nu confirma. Si el a zis ca trebuie sa se faca adaptarea la rigorile echipei. Asa am zis si eu ca trebuie comprimat timpul pentru acomodarea jucatorilor. Dar e nevoie de timp pentru a juca asa cum vrem”, a spus tehnicianul la Sport Total FM.

Antrenorul dinamovist este ingrijorat de lipsa de constanta din jocul elevilor sai. Acesta ar dori ca echipa sa arata ca in meciul cu Universitatea Cluj, cand au invins cu 6-0.

Sunt rezervat, pentru ca nu stiu ca e lipsa de constanta. E diferenta de la un meci la altul. Asta ma ingrijoreaza. Nu stiu daca vom continua cu aceeasi evolutie pe care am avut-o in ultimul meci. Si fizic am mai completat, acum stam mai bine, dar  urmeaza o perioada draguta, cu patru meciuri frumoase, Pandurii, Pentrolul, Otelul si Astra”.

Multescu a mai spus ca asteapta si de la Tucudean primele goluri care sa il descatuseze pe atacantul venit imprumut de la Standard Liege.

Tucudean sta bine fizic. Se vee ca ii lipseste jocul Incearca sa revina cat mai repede, e si el stresat ca nu ii iese jocul. Vrea sa se descatuseze, sa dea  goluri„, a adaugat Multescu in emisiunea „Executii in direct”.