FINAL / Dinamo Bucuresti – Sahtior Donetk. 0-3. Victorie „la ralanti” pentru rezervele lui Lucescu

Dinamo-SahtiorDinamo a fost invinsa in Stefan cel Mare cu 0-3 de formatia antrenata de Mircea Lucescu, cel mai titrat antrenor roman al momentului.

Sahtior au inceput meciul cu o echipa din care au lipsit cei ami multi dintre jucatorii de baza si, cu toate acestea, au deschis scorul inca din minutul 8, cand Douglas Costa a deschis scorul cu un sut pe care a avut destul timp sal pregateasca in interiorul careului dinamovist,

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, atacurile nu foarte rapide, dar numeroase ale ucrainenilor au dat in cele din urma roade, „minerii” reusind sa obtina un penalty, transformat de Luiz Adriano, care a stabilit scorul la pauza.

In prima parte a mitanului secund, Sahtior a reusit sa inscrie prin Schynder, dupa doar 17 secunde de cand dinamovistii dadusera pasa de reluare a meciului.

In ciuda unui joc extrem de slab al „cainilor”, suporterii veniti in numar mare au cantat necontenint pe toate perioada jocului, fapt care s-a vazut timp de 20 de minute in jocul ceva mai rapid al „ros-albilor”.

Spre sfarsitul intalnirii ritmul a scazut treptat si scorul a ramas cel stabilit la inceputul reprizei secunde.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Dinamo: Balgradean – Fai, Durimel, Thicot, Grecu – Boubacar, Elton – C. Matei, Curtean, Lazar–Tucudean
Antrenor: Gigi Multescu

Sahtior: Kaniboloţky – Kobin, Krivţov, Volovik, Ismaily – Douglas Costa, A. Teixeira, Fred – Luiz Adriano, Schynder, Ferreyra
Antrenor: Mircea Lucescu