FINAL / Romania – Ungaria 3-0. I-am pus la punct! „Tricolorii” au fost perfecti si simt mirosul „cafelei braziliene”

rom-ung

Romania a spulberat Ungaria, pe Arena Nationala dupa 93 de minute in care „tricolorii” au dominat ostilitatile, neutralizand sistematic constructiile ofensive ale maghiarilor. O partida de vacanta pentru Tatarusanu, care nu a fost deranjat decat in doua sau trei situatii de maghiari.

Intr-o atmosfera incendiara, cand violentele izbucnite intre suporterii celor doua tabere nu se stinsesera inca in tribune, meciul a inceput furtunos, romanii aruncandu-se spre poarta ungurilor. Ca din senins, Marica scapa spre poarta aparata de goalkeeperul maghiarilor, Bogdan, pe care il si invinge cu un sut la radacina barei din dreapta.

Era minutul 2 al meciului si suporterii romani erau in extaz. Romania conducea cu 1-0 si „atacul fulger” al lui Marica se anunta preludiul unei seri istorice.

Au mai trecut aproape 30 de minute pana cand jocul opresiv al „tricolorilor” a dat o noua lovitura rezistentei maghiare. Acelasi Marica, de data asta in rolul pasatorului decisiv intoarce o minge pentru Pintilii, care din buza careului infinge mingea sub transversala din vinclul drept al ungurilor.

Pe finalul primului mitan, ungurii au avut o rabufnire de orgoliu, fortand inscrierea unui gol de moral inainte de intrarea la vestiare, dar linia defensiva a Romaniei a functionat, cu foarte mici exceptii, ca un ceas elvetian si a tinut poarta lui Tatarusanu departe de orice emotii.

In repriza secunda, romanii au intrat mai relaxati in teren, lucru speculat imediat de maghiari, care in primele minute au pus mare presiune pe defenisva „tricolora”. Din nou, fundasii lui Victor Piturca au reusit sa tina pericolul la distanta si treptat jucatorii nostri au reluat asaltul la poarta maghiara.

In minutul 89, cand ungurii inca mai cautau disperati golul de onoare, Tanase, introdus in minutul 58, in locul lui Torje, a „incendiat” Arena Nationala, inscriind pentru 3-0 un gol ce a adus liniste atat in clasamentul Grupei D preliminare, cat si in tabara suporterilor maghiari, amortiti inca de la golul lui Marica din minutul 2.

Rezultatul obtinut, vineri seara, de „tricolori” propulseaza Romania pe locul 2 in clasamentul grupei si in ciuda unei victorii zdrobitoare a Turcilor cu Andora, scor 5-0, Arena Nationala s-a incarcat cu multa energie pozitiva inainte de duelul decisiv cu otomanii.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Romania: Tatarusanu – Matel, D. Goian, Chiriches, Rat – Bourceanu, Pintilii – Torje, Maxim, B. Stancu – Marica
Selecţioner: Victor Piturca

Ungaria : Bogdan – Vanczak, Liptak, Guzmics, Kadar – Korcsmar, Varga – Koman, Bode, Dzsudzsak – Szalai
Selectioner: Sandor Egervari