Handbal – Primul meci, prima surpriza in Liga Nationala feminina: U Jolidon Cluj-Napoca, invinsa acasa de HCM Roman!

jolidon-cluj-liga-campionilorMeciul celor mai tineri antrenori din Liga Nationala feminina, Horatiu Pasca-U Jolidon Cluj-Napoca si Florin Pera, 33 ani, desfasurat in sala care poarta numele fostului baschetbalist Horia Demian, s-a incheiat cu victoria putin scontata a formatiei vizitatoare. Scor 26-25, dupa ce la pauza conduceau gazdele cu 13-11.

Fara internationala Luciana Marin, transferata la HCM Baia Mare, echipa romascana a valorificat mai bine apetitul de gol al noilor venite Tereza Paslaru, Daniela Babeanu, Gabriela Mihalschi, selectionate, de asemenea, de Gheorghe Tadici la nationala.

Mihalschi avea sa fie principala marcatoare a partidei, cu opt goluri. Clujencele au condus pana in minutul 43, cand oaspetele au preluat pentru prima oara conducerea, cu 19-18 si, cu toate eforturile veteranelor Mihaela Ani-Senocico si
Florentina Barsan-Chintoan, foste componente ale reprezentativei, au pierdut primul meci al sezonului, sustinut in fata propriilor suporteri.