Maxim, unul dintre cei mai buni jucatori din ultima etapa din Bundesliga: „Am presimtit ca voi face o partida buna! Vreau sa dau doua goluri si Ungariei!”

Maxim-bucurie-StuttgartAlexandru Maxim, unul dintre cei mai in forma stranieri la momentul actual, a avut o prestatie magsitrala in partida pe care echipa sa a disputat-o, duminica, in etapa a patra din Bundesliga, impotriva formatiei Hoffenheim. Daca incepem cu scorul, 6-2, putem trage multe concluzii, insa niciuna nu ne-ar duce cu gandul ca mijlocasul roman ar fi reusit o „dubla” si alte doua pase de gol!

Ei bine, lucrurile chiar asa au stat, fostul mijlocas al Pandurilor avand o prima jumatate de ora de vis. Mai intai a pasat pentru Rudiger, apoi pentru Ibisevic, pentru ca noua minute mai tarziu sa reuseasca un gol, speculand naivitatea din apararea lui Hoffenheim. Prestatia a continuat si in repriza secunda, cand, dupa o noua reusita a golgheterului Ibisevic, a mai punctat odata, acesta fiind si golul meciului, un sut in diagonala, mingea oprindu-se in vinclu. De aici, au urmat aproximativ 15 minute in care romanul a stagnat, motiv pentru care i-a lasat locul lui Cacau, in minutul 68, la scorul de 6-1.

Am presimtit ca voi face o partida buna, chiar i-am dat un mesaj fratelui meu si i-am spus ca voi inscrie. Sper sa am continuitate si sa o fac si in meciurile urmatoare, cu Ungaria si Turcia. Vreau sa dau doua goluri si Ungariei. Va fi meciul care decide ocupanta locului secund in grupa. Daca nu vom castiga, putem sa ne luam adio de la Campionatul Mondial din 2014.  Meciul cu Ungaria e decisiv si trebuie sa facem tot ce ne sta in putere ca sa-l castigam. Dorinta, daruirea si potentialul fizic trebuie sa fie dublate.

Tot ce imi doresc este sa castigam si sa ajung la CM 2014 din Brazilia. Este visul meu, e competitia unde toti ochii sunt atintiti catre tine. Cred ca este visul suprem al multor fotbalisti!”, a declarat Maxim, pentru Fanatik.

Etichetat cu: , , , , , , , ,