FINAL – US OPEN / Ploaia a fost cu ghinion. Simona Halep a cedat in fata Flaviei Pennetta

simona-halepCalificata in premiera in optimile unui turneu de Grand Slam, Simona Halep a intalnit-o, luni, pe italianca Flavia Pennetta. Dupa o victorie senzationala in fata jucatoarei 17 a ierarhiei mondiale, Maria Kirilenko, romanca, propulsata pe locul 19 in clasamentul WTA, a fost favorita absoluta in fata jucatoarei clasata abia pe locul 83 WTA.

Din pacate diferenta de locuri nu s-a vazut pe teren si, dupa o pauza de cateva ore, din cauza ploii torentiale, Simona n-a mai reusit jocul asteptat si a cedat si setul secund: 2-6, 6-7.

FINAL

Din pacate, Simona a gresit mult si italianca se impune in doua seturi.

Simona da semne de revenire si reuseste un nou break, insa italianca nu greseste si restabileste din nou egalitatea 6-6! Avem tie break

Pennetta face break-ul si restabileste egalitatea 5-5

00:00 S-a reluat partida

19:19. Meciul este suspendat din cauza ploii la scorul de 40-30 pentru Simona Halep, care avea o  minge de set.

19:16. Din fericire pentru jucatoarea noastra, partida se reia, intr-un moment in care italianca da vadite semne de oboseala.

19:15 A inceput ploaia! Meciul este in pericol de a fi oprit.

19:13 Incredibil! Halep face break alb si trece, penru prima data in acest meci la conducerea partidei. Serveste in ghemul ce poate restabili echilibrul la seturi!!! Pennetta greseste tot mai mult odata cu trecerea timpului si se pare ca oboseala ii joaca feste italiencei.

19:10 Halep egaleaza! Jucatoarea noastra se impune cu 40-15 si isi adjudeca serviciul.

19:07 / Halep obtine primul sau break din acest meci si reduce diferenta. Pennetta conduce cu 4-3 in setul 2 si cu 1-0 la seturi!

19:00 / Pennetta face break si Halep este condusa cu 2-4.

18:56 / Italianca isi adjudeca ghemul pe serviciul sau cu mult efort si conduce cu 3-2 in setul secund.

18:51 / 2-2! Simona Halep se impune pe serviciul sau si reusete sa egaleze la ghemuri.

18:46 Pennetta nu se lasa dominata si, dupa patru mingii castigate consecutiv, preia conducerea cu 2-1.

18:41 / Pe serviciul ei, Halep nu-i da nicio sansa italiencei si egaleaza situatia. Scor 1-1, setul al doilea.

18:40 / Halep pierde pe serviciul italiencei primul ghem al setului secund.

18:35   /  SET! Pennetta  ii ia un nou break lui Halep si rezolva in doar 30 de minute primul set, scor 6-2

18:31/ Pennetta se impune cu 40-15 pe serviciul sau si este la un ghem de a face set. Scor 5-2. Serveste Halep.

18:29 / Este 2-4! Halep castiga pe serviciul sau!

18:25 / Halep pierde ghemul si este condusa cu un neasteptat 1-4 de numarul 83 WTA.

18:22 / Pennetta reuseste primul break al partidei si conduce cu 3-1 in primul set.

18:16/ Italianca isi adjudeca al treilea ghem. Halep – Pennetta 1-2.

18:13 / Halep se impune pe serviciul sau si scorul in primul set este de 1-1.

18: 09 / Pennetta serveste si castiga primul ghem.

18:07 / A inceput meciul!