Bundesliga: Schalke in evidenta revenire de forma! Cateva rezultate categorice la Hamburg, Hannover si Monchengladbach si o surpriza la Nurnberg

shalkeSase meciuri au avut loc in Bundesliga dupa…socul Supercupei europene si multe dintre partidele desfasurate au avut un bun nivel, lupta apriga fiind de subinteles. Cateva rezultate categorice la Hamburg, Hannover si Monchengladbach si o surpriza la Nurnberg.

Oaspetii arata in defensiva vechile slabiciuni. Monchengladbach –  Bremen  4-1 (1-0). Partida a fost echilibrata in prima sa parte si timp de mai bine de 50 de minute nu a tradat aceasta proportie a scorului. Treptat insa s-au inmultit erorile oaspetilor si vrand-nevrand ne-am amintit de cele 66 goluri incasate in sezonul trecut, record negativ pentru Bundesliga. Au marcat: Arango (36), Raffael (53), Kruse (74), Herrmann (85), respectiv   Nordtveit (69, autogol).

Nu a fost decat un “foc de paie”. Hannover   –  Mainz  4-1 (2-1). Revelatia acestui sezon, tanarul Nikolai Müller a deschis destul de repede scorul pentru oaspeti, crezandu-se ca Mainz este decisa sa preia sefia clasamentului. Dar nu a fost decat un “foc de paie” pentru ca gazdele au pus stapanire clar pe joc marcand goluri lucrate si spectaculoase. de retinut ca la punctul egalizator arbitrul a sesizat ca balonul a depasit cu intreaga circumferinta linia portii, dar a fost exact cazul in care “ajutorul tehnic” ar fi fost salutar. DFB se incapataneaza sa refuze aceasta inovatie. Au marcat: Diouf     (31),  Sobiech (37),  Ya Konan (80),  Prib (82)  respectiv N. Müller (12).

Victorie intradevar muncita. Wolfsburg – Hertha  2-0 (2-0). Noua promovata a evoluat cu multa ambitie si inceputul de partida i-a apartinut. Dar gazdele incep sa arate clasa si in continuare si-au “macinat” adversarul reusind decizia in ultimele minute ale primei reprize. Au marcat: Olic (42) si Diego (45, din penalti).

Surpriza in duelul dintre “franci” si “svabi”. Nürnberg –  Augsburg  0-1 (0-0). Hotarat echipa oaspete este decisaa sa nu mai produca suporterilor emotiile din sezonul anterior trecand la acumularea de puncte inca din tur, anul trecut avand doar noua la numar. Si daca gazdele nu l-ar fi avut in poarta pe Schäfer poate ca scorul a fi luat alte dimensiuni. Caseta tehnica tradeaza multe: suturi: 7-24, cornere: 2-12 ! Unicul gol a cazut foarte tarziu prin Vogt (84).

Noua promovata si impactul cu prima liga. Hamburg – Braunschweig 4-0 (2-0). Dupa patru etape posibil ca noua promovata sa fie unica echipa cu zero puncte. Fara intariri notabile harnica echipa in galben-albastru este depasita de cerintele ligii si probabil ca nu-si va putea pastra locul cucerit dupa 29 de ani. Gazdele au avut exact adversarul necesar pentru a porni un reveriment. Jocul ei nu a stralucit dar a fost cel putin efectiv. Au marcat: van der Vaart (7), 2:0 Zoua (17),  Calhanoglu (80, 90).

Cei noi au dat tonul. Schalke – Leverkusen  2-0 (1-0). “Infuzia” a servit echipei in “albastru regal” Aogo si Boateng (in imaginea alaturata) fiind printre cei mai activi. Ultimul mai ales un “baiat rau” in sensul …bun al cuvantului a tras echipa dupa sine fiind un exameokz de angajament. Exact ceea ce a lipsit. Oaspetii au fost in superioritate al inceput, Son, Kiessling si Sam fiind de remarcat. Cu timpul gazdele au prelua intiativa si dupa scurgerea unei jumatati de ora au reusit sa deschida scorul. O lovitura libera executata de Farfan s-a strecurat printre jucatorii masati in careu si Höger a atins usor balonul cu umarul deviindu-l in poarta. Dupa pauza pe fondul unui joc echilibrat in care Leverkusen a avut mai multe situatii favorabile, tot Schalke a marcat. Farfan scapat pe contraatac a fost faultat in careu si penaltiul acordat a fost transformat de acelasi Farfan (83). Echipa din Gelsenkirchen in certa revenire.