Simona Halep isi continua drumul perfect la US Open! A trecut in turul trei de numarul 17 mondial si s-a calificat in optimile de finala

simona-halepSimona Halep a facut un nou meci perfect la US Open. Romanca a invins-o clar, in doua seturi, 6-1, 6-0, pe rusoaica Maria Kirilenko, numarul 17 mondial, intr-o partida ce a durat doar 52 de minute. Aceasta a fost prima intalnire dintre cele doua sportive.

Simona va juca in optimile de finala ale utlimului turneu de Grand Slam al anului cu invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova si Flavia Pennetta. Putem spera la o noua performanta mare din partea Simonei pe hardul american.

Romanca s-a calificat pentru prima data in cariera in optimile unui turneu de Grand Slam. Simona Halep are o serie incredibila in acest moment, avand 12 victorii in ultimele 11 meciuri, singura infrangere venind in fata Serenei Williams, in sferturile de finala de la Cincinnati. Pentru accedera in optimile de finala, Simona va primi 165.000 de dolari si 280 de puncte in clasamentul WTA.