EXCLUSIV / Vasile Miriuta: „Sufletul meu va fi impartit la meciul dintre Romania si Ungaria”

miriuta-ceahlaulCeahlaul a obtinut o remiza extrem de importanta in fata Petrolului, pe stadionul „Ilie Oana”, scor 1-1. Nemtenii au reusit sa egaleze in a doua parte a reprizei secunde, dupa ce au fost condusi inca din minutul 6 al meciului, rezultatul de egalitate aducand echipei de sub Pietricica cel de-al optulea punct din acest sezon.

Multumit de isprava de la Ploiesti a elevilor sai, antrenorul Vasile Miriuta dezvaluie ca discutia pe care a avut-o la pauza cu jucatorii a decis rezultatul meciului.

„A fost un meci foarte greu. Am jucat contra unei echipe foarte bune, care a demonstrat si in cupele europene ca merita sa mearga mai departe.

Ne-au dominat in primele 20 de minute. A fost o presiune din care noi am reusit sa iesim. Am intrat la vestiare cu 1-0 pentru ei. Le-am spus la pauza baietilor ca este important sa inscriem si noi si iata ca, prin golul marcat de Golubovic, am reusit sa aducem un punct.

In etapa viitoare, cu Otelul acasa, este important sa castigam toate cele trei puncte”, a declarat Vasile Miriuta in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

Emil Dica a parasit Rapidul saptamana trecuta pentru a primi o noua sansa in Liga 1, in tricoul Ceahlaului, iar venirea sa a picat la fix pentru echipa nemteana.

„A fost si dorinta conducerii il voiam in lot acum o luna, dar nu stiam ce se va intampla cu Rapidul. Este un jucator bun, avem nevoie. Campionatul este lung, apar accidentari cartonase si este bine sa ai concurenta pe post.

Pregatirea lui fizica este la maxim 60% si are un program special. De exemplu echipa are maine liber, dar el se va antrena separat”, a explicat tehnicianul Ceahlaului.

Conflict interior inaintea urmatorului meci al „nationalei”

In asteptarea meciului Romania-Ungaria din preliminariile Campionatului Mondial din 2014, Vasile Miriuta are inima impartita intre tara sa natala si selectionata ale carei culori le-a aparat timp de un deceniu.

„Cele doua echipa sunt de valori apropiate. Depinde foarte mult de ce forma vor avea echipele la acel meci. E o partida grea pentru ambele echipe. Parerea mea este ca meciul este 90% decisiv.

Am stat in Ungaria din 1992, am jucat 10 ani acolo. Sufletul meu va fi impartit, jumatate pentru Romania, jumatate pentru Ungaria”, a spus Vasile Miriuta.