Tragerea la sorti a play-off-ului Ligii Europa – UPDATE / Swansea – Petrolul, Pandurii – SC Braga, Maccabi Haifa – Astra!

Tragere-la-sorti-Liga-Europa

UPDATE / Petrolul a fost prima echipa care si-a aflat adversarul, iar sortii au decis ca acesta sa fie Swansea United, echipa galeza ce activeaza in Premier League! A urmat Pandurii, care in mansa tur va primi vizita unei cunostine mai vechi a fostei campioane CFR Cluj, portughezii de la Sporting Club Braga. In fine, ultima echipa din Romania care si-a aflat adversarul a fost Astra Giurgiu, care va evolua in deplasare la Maccabi Haifa, vicecampioana Israelului.

Romania s-a calificat cu toate cele trei echipe, care au luat startul in preliminariile Ligii Europa, in play-off-ul competitiei si astazi se va efectua tragerea la sorti, unde, din pacate, din cauza coeficientilor individuali scazuti, niciuna dintre cele trei formatii nu este cap de serie. In urne au fost introduse 62 de formatii, impartite valoric in 31 de capi de serie si 31 de formatii care nu indeplinesc acest criteriu.

Cu putin timp in urma, UEFA a anuntat urnele pentru tragerea la sorti, eveniment care va debuta de la ora 14:00, in format LIVEtext pe www.sptfm.ro.

Posibili adversari Pandurii:

APOEL Nicosia, Braga, Besiktas, Rapid Viena, Feyenoord

Posibili adversari Petrolul:

Dinamo Kiev, Genk, AZ Alkmaar, Swansea, Nice

Posibili adversari Astra:

Udinese, Tottenham, Partizan Belgrad, Dnepr, Estoril, Maccabi Haifa
Group 1
APOEL FC (CYP)  / FC Kuban Krasnodar (RUS)
SC Braga (POR)  / Tromsø IL (NOR)
Besiktas JK (TUR) /  SV Zulte Waregem (BEL)
SK Rapid Wien (AUT) / CS Pandurii Targu Jiu (ROU)
Feyenoord (NED)  / FC Dila Gori (GEO)

Group 2
FC Dynamo Kyiv (UKR) / Apollon Limassol FC (CYP)
KRC Genk (BEL)  /Atromitos FC (GRE)
AZ Alkmaar (NED) / FC Aktobe (KAZ)
Swansea City AFC (ENG) / FH Hafnarfjördur ISL)
OGC Nice (FRA) / FC Petrolul Ploiesti (ROU)

Group 3
Sevilla FC (ESP) / IF Elfsborg (SWE)
R. Standard de Liège (BEL) / Qarabağ FK (AZE)
Eintracht Frankfurt (GER) / WKS Śląsk Wrocław (POL)
FC Salzburg (AUT) / FC Minsk (BLR)
FC Nordsjælland (DEN) / VMFD Žalgiris (LTU)

Group 4
VfB Stuttgart (GER) / FK Jablonec (CZE)
FC Spartak Moskva (RUS) / Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
PAOK FC (GRE) / HNK Rijeka (CRO)
FC Chornomorets Odesa (UKR) / FC St Gallen (SUI)
Real Betis Balompié (ESP) / KS Skënderbeu (ALB)

Group 5
FC Sheriff (MDA) / Molde FK (NOR)
ACF Fiorentina (ITA) / Esbjerg fB (DEN)
AS Saint-Étienne (FRA) / FK Vojvodina (SRB)
Trabzonspor AS (TUR) / Grasshopper Club (SUI)
FC Rubin Kazan (RUS) / FK Kukësi (ALB)

Group 6
Udinese Calcio (ITA) / JK Nõmme Kalju (EST)
Tottenham Hotspur FC (ENG) / FC Thun (SUI)
FK Partizan (SRB) / FC Pasching (AUT)
FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR) / FC Dinamo Tbilisi (GEO)
Estoril Praia (POR) / FC Astra Giurgiu (ROU)
Maccabi Haifa FC (ISR) / FC Slovan Liberec (CZE)

Echipele marcate cu rosu sunt capii de serie

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Europa

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26