Raul Rusescu, primele goluri pentru Sevilla: „dubla” in prima repriza, in deplasarea de la Mladost Podgorica! Vezi VIDEO

Rusescu-primele-goluri-la-SevillaRaul Rusescu a marcat primele sale goluri pentru FC Sevilla, fostul atacant al Stelei reusind o „dubla”, in prima repriza, contra celor de la Mladost Podgorica (victorie cu 6-1), in turul trei preliminar al Europa League.

Formatia spaniola s-a calificat in play-off-ul Europa League cu scorul general de 9-1, insa nu scorul i-a incantat pe fanii andaluzi. La pauza, Sevilla i-a condus pe muntenegrenii de la Mladost Podgorica cu scorul de 5-0 prin golurile marcate de Machin (’10), Rusescu (’24, ’39), Rabello (’33) si Coke (’37). In urma rezultatului inregistrat la finalul primelor 45 de minute, Sevilla a devenit prima echipa spaniola care inscrie cel putin 5 goluri in deplasare in prima repriza a unei competitii europene, dupa 13 ani!

Ultima oara s-a intamplat in 2000, pe 10 august, atunci cand Rayo Vallecano conducea pe Constel-lació cu 6-0.

De 86 de ani Sevilla nu a mai marcat 5 sau mai multe goluri in deplasare intr-o partida oficiala, de la 2-5 cu Extremadura, pe 27.02.1927.