Ciclism / Campionatele Balcanice pentru juniori si cadeti, de la Miercurea Ciuc. Aur si bronz in contul Romaniei

CICLISMLa editia din acest an a Campionatelor Balcanice de ciclism rezervate juniorilor si cadetilor, desfasurata la Miercurea Ciuc, au participat rutieri din zece tari. Reprezentantii nostri au cucerit o medalie de aur prin Lucian Buga la fond juniori si una de bronz, obtinuta de Emil Dima la contratimp cadeti.

Buga a fost cronometrat pe 90 de kilometri ai circuitului in  2:12,00 (medie orara 40,909 km), urmat de albanezul Ridion Kopshti, sarbul Dusan Kalaba si alti 16 rutieri, in acelasi timp. Printre ei s-au mai aflat Vlad Dobre, locul 6, Catalin Iorga-Bilal 2000 Constanta, 17 si Razvan Anghel-Olimpia Bucuresti, 18. La contratimp s-a impus Valentin Neshev-Bulgaria, 23,19 minute, pe 18 kilometri, secondat de Onur Balkan-Turcia, la 29 secunde, de Jovan Jovanovski-Macedonia, la 46 si de romanul Adrian Zamfir, la 1,01 minute. In primii zece au mai venit  Ovidiu Butuza, pe 8, la 1,29 si Nicola Barbu, pe 9, la 1,31.

Sarbul Djolaji Zarkovic a fost cel mai bun la fond cadeti, 62 kilometri, cu 1:29,59 (medie orara, 41,341), urmat la trei secunde de 11 rutieri, printre care turcul Sefa Bulbul si conationalul Dusan Rajovic.

Emil Dima a sosit al optulea. El a concurat mult mai bine la contratimp,unde a incheiat al treilea, cu 16,37 minute, la 13 secunde de cipriotul Michael Christodoulos si la una singura de bulgarul Nikolai Genov. Pe locul 8 s-a clasat Catalin Cristea, la 47 de secunde de invingator.

sursa foto: stajunior.ro