FINAL – Europa League / Petrolul – Vitesse 1-1! Remiza nedreapta pentru „lupii galbeni”, care si-au haitut adversarii pe toata durata meciului

pet-vit

Petrolul Ploiesti a incheiat la egalitate primul meci din „dubla” cu Vitesse, la finele unui meci in care si-au subjugat adversarul. Cu toate acestea, olandezii au reusit sa deschida scorul, dupa o faza care nu anunta mai nimic, iar „gazarii” au fost obligati sa mentina ritmul de joc incendiar pentru a reusi sa scoata macar un punct din partida de pe „Ilie Oana”.

Extrem de bine montati, „petrolistii” au dominat primul mitan si doar ghinonul a facut ca fluierul de pauza sa nu ii gaseasca pe elevii lui Contra in avantaj.
In repriza a doua, dupa doar sapte minute de la reluarea meciului, Reis a obtinut usor o lovitura de la 11 metri pe care a si transforamt-o.

Fara sa-si piarda elanul, Petrolul a continuat seria atacurilor in valuri, dar momentul izbavirii a venit abia cu 6 minute inainte de scurgerea timpului regulamentr de joc.

Dupa o serie de ratari, unele ghinioniste, altele de neinteles, Grozav a inscris cu un sut din 6 metri, stabilind scorul final al meciului si pastrand sanse bune de calificare pentru Petrolul, care saptamana viitoare va lupta pentru un loc in playoff-ul Ligii Europa.