Polo / Se anunta semifinale de zile mari la Mondialele de la Barcelona

water-polo Cu o singura exceptie, Ungaria, care a facut scor cu Grecia, celelalte trei echipe si-au asigurat cu greu victoria in sferturile de finala ale Mondialelor de polo din capitala Cataluniei.

Ungaria s-a desprins decisiv in sfertul al patrulea. A avut 2-1 in primul sfert, al doilea a fost nedecis, 1-1, apoi din nou 2-1 pentru ca, in ultimele opt minute, sa inscrie de patru ori, fara a primi niciun gol, stabilind rezultatul final la 9-3.
A urmat meciul dintre Croatia, campioana olimpica de la Londra si Australia, incheiat cu 6-5, dupa prelungiri in favoarea ex-iugoslavilor. A fost de doua ori 1-1, 0-1 si 3-2, australianul Campbell ratand in ultima secunda o calificare istorica in careul de asi. Experienta celor care poarta caschete cu buline rosii avea sa-si spuna pana la urma cuvantul.

Duelul fratricid Muntenegru-Serbia a revenit primei formatii, scor 9-8, dupa 2-3, 4-3, 1-2 si 2-0. Aproape de miezul noptii s-a incheiat partida Spania-Italia, echipa gazda parasind invinsa bazinul cu 3-4, spre marea deziluzie a numerosilor spectatori, care au incurajat-o. Echilibrul confruntarii reiese din cele trei egalitati consemnate, 2-2, 1-1, 0-0, invingatoarea fiind decisa in al treilea sfert, castigat de muntenegreni cu 1-0.

Semifinalele programate maine seara, de la 21,45 si 22,45, orele tarii noastre, se anunta echlibrate. Se vor intalni, mai intai, Ungaria si Croatia, iar dupa aceea, Muntenegru si Italia.