UEFA Women`s EURO 2013 / Germania castiga cel de-al 8-lea titlu european!

germania-fete-campioana-europeanaAtmosfera de mare meci pe stadionul din Solna in fata a 45 000 de spectatori, echipele Norvegiei si Germaniei infruntandu-se pentru a patra oara intr-o finala europeana. Istoria se cunoaste, Germania a invins de fiecare data avand la activ sapte titluri fata de doua castigate de Norvegia.

Meciul a evidentiat de la inceput un avantaj fizic de partea echipei scandinave, careia echipa germana i-a opus mai multe calitati tehnice si un joc combinativ. Nemtoaicele au cautat mai asiduu poarta expediind 11 suturi fata de cele 4 ale adversarelor, acestea cu o usoara superioritate la loviturile de colt: 3-1. In minutul 28 am retinut o greseala a Cristinei Dorcioman care putea anula intreaga ei prestatie de pana acum. Arbitra romanca a inventat un penalti la caderea artistica in careu a lui Dekkerhus. In loc de un cartonas galben pentru nesportivitate ea a aratat punctul de la 11 metri. Spre norocul echipei germane (si poate a arbitrei !) portarita Angerer a avut un reflex senzational respingand cu piciorul in corner balonul sutat de Rönning. Pana la finalul reprizei Kessler si Marozsan au avut ocazii bune de a inscrie dar scorul a ramas neschimbat.

In debutul reprizei secunde echipa germana a reusit sa deschid scorul prim Mittag (49) care a reluat fara probleme balonul centrat perfect la firul ierbii de Okoyino da Mbabi. In minutul 61 Dorcioman a acordat din nou penalti la un presupus fault impotriva lui Hansen si ea cu o cadere artistica, faza cel putin discutabila, publicul suedez a fluierand-o vehement pe arbitra romanca. Dar din nou portarita Angerer a avut un reflex excelent respingand mingea sutata de Gulbrandsen. Pe fondul unui joc echilibrat pana in final, echipa germana putea obtine decizia insa balonul sutat din careu de Kessler a nimerit bara.

Cele doua formatii care au evoluat:

Germania: Angerer – Maier, Krahn, Bartusiak, Cramer – Kessler, Goessling – Lotzen (46 Mittag), Marozsan, Laudehr (76 Schmidt) – Okoyino da Mbabi;

Norvegia: Hjelmseth – Mjelde, Rönning, Christensen (85 Kaurin), Akerhaugen – Gulbrandsen (68Thorsnes), Stensland (76 Isaksen), Dekkerhus – Hansen, Hegland, Hegerberg.

Sursa: „Fanstelist.ro