FINAL – Liga Campionilor / Dinamo Tbilisi – Steaua 0-2. „Dubla” lui Gabi Iancu duce campioana Ligii 1 si mai aproape de playoff!

tbi-steSteaua a jucat, marti seara, in Georgia, prima mansa a turului trei preliminar a Ligii Campionilor. „Ros-albastrii” au intalnit pe Dinamo Tbilisi, un adversar mult peste ceea ce au intalnit pana acum campionii din Liga 1. Partida a fost echilibrata, cu un usor avantaj pentru gazde, care au beneficiat de un penalty, usor acordat in minutul 61. Vedeta Xisco, poate prea vedeta in Tbilisi, i-a dat posibilitatea lui Tatarusanu sa apere, moment in care Gabi Iancu a fost „one man show”!

A marcat trei minute mai tarziu, reluand din afara careului, un balon respins gresit si a stabilit scorul final in minutul 81.

Antrenorul gruzinilor, Dusan Uhrin spune ca s-a documentat foarte bine inaintea acestei duble manse si crede ca principalul atu al Stelei este pregatirea fizica.

Steaua a inceput excelent acest sezon, avand victorii pe linie, cu Petrolul, Ceahlaul si Vardar Skopje in turul preliminar precedent al Ligii. Singurul semn de intrebare ar putea aparea in compartimentul ofensiv, unde Reghecampf are de ales intre Nikolici si Piovaccari, cele mai mari sanse de a juca din primul minut avandu-le primul.

Meciul din aceasta seara va fi arbitrat de o brigada din Austria, avandu-l la centru pe Robert Schorgenhofer, care va fi ajutat de asistentii R. Brandner si M. Winsauer.

Partida poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, cu incepere de la ora 19:00.

Echipe probabile:

Dinamo Tbilisi: Loria – Ustaritz, Kvirkvelia, Seturidze, Kvaratskhelia – Khmaladze, Merebashvili, Grigalashvili, Papava – Dvali, Xisco
Antrenor: Dusan Uhrin

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, Tanase – Nikolic
Antrenor: Laurentiu Reghecampf