FINAL / Petrolul – Pandurii 1-1. Au inscris debutantii Sipo si Dore, dar „experimentatul” Grozav s-a umplut de ridicol

pet-panPetrolul a scapat printre degete o victorie in fata propriilor fani, dupa ce Gicu Grozav a tratat cu lejeritate o lovitura de la 11 metri in finalul meciului cu Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1.

Insufletit de un public nerabdator, Petrolul a preluat conducerea ostilitatilor inca din startul partidei, dar liniile defenisvei Pandurilor au rezista o repriza intreaga, cu pretul a patru cartonase galbene.

In repriza secunda, marile ocazii ale meciului au ramas in mana Petrolului, dar golul intarzia sa apara, iar Pandurii dadeau semne ca au puterea de a se intoarce cu puncte de la Ploiesti.

Dupa prima serie de schimbari, lucrurile aveau sa se schimbe insa radical.  In minutul 80, Sipo, debutant la Pandurii in mitanul secund, a reluat din voleu o minge ratacita de jucatorii gorjeni in careul Petrolului, dupa o lovitura de corner.

Luati prin surprindere, „gazarii” au reusit sa se adune repede, iar cinci minute mai tarziu au egalat prin Dore, introdus pe teren in repriza a doua si, ca un facut, la primul joc sub blazonul „lupilor-galbeni”.

In peultimul minut regulamentar de joc, defensiva Pandurilor a gafat din nou, Paraskevas producand un hent in propriul careu, facandu-le cadou adversarilor o lovitura de la punctul cu var.

Gicu Grozav si-a asumat raspunderea de a bate penalty-ul si a facut-o intr-o maniera de mare vedeta internationala. Cu un sut lobat, menit sa-l umileasca pe Lazar. Portarul gorjenilor nu s-a lasat insa pacalit si a retinut simplu, inghetand tribunele de pe „Ilie Oana”.