VIDEO – Ajax Amsterdam rupe blestemul Supercupei si castiga trofeul, dupa o pauza de trei ani!

supercupa-olandeiCampioana Olandei, Ajax Amsterdam a invins, cu scorul de 3-2, dupa prelungiri, detinatoarea Cupei Olandei, AZ Alkmaar, in Supercupa, disputata, sambata seara, pe Amsterdam Arena.

AZ  a condus cu 2-0 pana in minutul 70, gratie reusitelor islandezilor Johann Berg Gudmundsson (51) si Aron Johannsson si parea ca nu mai poate rata trofeul care poarta numele fostului mare international olandez Johann Cruijff.

Ajax a revenit si a redus din handicap prin Christian Eriksen (70), reusind apoi sa egaleze, sase minute mai tarziu, prin Kolbeinn Sigthorsson, ducand meciul in prelungiri, unde tot „lancierii” au fost cei care au inscris, decisiv, prin Siem de Jong (103).

Astfel, Ajax reuseste astfel sa rupa blestemul Supercupei Olandei, dupa ce in ultimii trei ani a fost invinsa de fiecare data.