CFR-ul ramane fara victorie in actualul sezon, dupa doua etape! Rednic: „Jucatorii mei au fost foarte nervosi si au intrat in jocul arbitrului, care a vrut, sa iasa in evidenta!”

rednic-conferinta-CFRMircea Rednic s-a aratat foarte dezamagit, dupa ce echipa sa a terminat la egalitate in fata noii promovate, ACS Poli Timisoara, scor 2-2, sambata seara, intr-o partida din etapa a doua a Ligii I. Trei eliminari (Costea, Deac, Felguieras) si un joc modest l-au iritat pe „Puriu”, care a avut multe de reprosat si arbitrului Iulian Dima…

Le reproșez jucătroilor că au fost foarte nervoși și au intrat în jocul arbitrului. Arbitrul a vrut sa iasa in evidenta! Este clar acest lucru. Sigur ca jucatorii mei nu aveau voie sa faca asemenea gesturi, dar ce a facut arbitrul in acest joc este totusi prea mult.

Mai sunt multe lucuri de pus la punct in echipa. Sunt momente cand din dorinta de a face mult, uiti sa mai joci. Si asta s-a intamplat in aceste prime doua etape. Ocaziile mari noi le-am avut. Ma bucur de reactia suporterilor, care au strigat tot jocul„, a declarat Rednic, la conferinta de presa.

Szabolcs Szekely a deschis scorul, in minutul 7, printr-o lovitura de cap executata pe spate, iar apoi a realizat „dubla”, in minutul 70, dupa ce a transformat lovitura de la 11 metri acordata in urma unei intrari dure a lui Felgueiras, in propiul careu, faza dupa care a fost si eliminat. Ardelenii au avut puterea sa egaleze de fiecare data, mai intai prin Cadu, la 10 minute de la relaure si Deac, cu 10 minute inainte de final. La cinci minute dupa ce tabela arata 2-2, Deac si-a lasat echipa in 8 oameni, asta dupa ce Florin Costea dadea tonul eliminarilor in minutul 30. Nici Mircea Rednic n-a scapat, protestand de fiecare data la adresa arbitrului, a fost trimis in cele din urma in tribune.

Sursa foto: „Digi Sport”