FINAL / Otelul Galati – Universitatea Cluj 2-1. Galatenii smulg victoria „sepcilor rosii” pe final de meci

Otelul-U-ClujOtelul Galati a obtinut a doua victorie din tot atatea posibile in noul sezon de Liga 1, dupa o victorie obtinuta cu mari emotii in fata Universitatii Cluj.

Echipa antrenata de Ioenl Ganea a deschis surprinzator scorul inca din minutul 2, prin Cristocea, insa imediat dupa prima reusita, ardelenii au batut in retragere invitand gazdele sa atace.

Preluand controlul jocului, galatenii au ratat numeroase ocazii in primul mitan si fluierul de pauza a oprit tablea de marcaj la 1-0 in favoarea echipei oaspete.

In repriza secunda, „otelarii” au reluat jocul de dominatie si in cele din urma au reusit sa inscrie in minutul 73 prin golul uluitor al lui Neagu din minutul 73.

Cu aproximativ 20 de minute ramase pentru inscrierea unui nou gol, galatenii au luat seama de lipsa de reactie a clujenilor, fortand victoria permanent. In minutul 86, dupa o bara, Astafei obtine si un penalty pentru echipa sa, iar Marquinhos a transformat cu ceva emotii, aducand in schimb trei puncte extrem de importante pentru fosta campioana a Ligii 1, care urca, cel putin temporar, pe primul loc al Ligii 1.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Otelul Galati : Branet – Antunes, Sarghi, Costin, Murgoci – Neagu, Giurgiu, Milea – Iorga, Marquinhos – Astafei

U Cluj : Dolha- Ninu, Szulagyi, Turcu, Ciupe – Bucsa, A. Popa II – Borza, Cristocea, Tarnacop – Dedu