FINAL / CFR Cluj – ACS Poli Timisoara 2-2. Meci dezolant: 19 cartonase aratate, dintre care trei rosii

CFR-Cluj-ACS-PoliCFR Cluj si ACS Poli au incheiat la egalitate un meci in care fotbalul romanesc a fost umilit. Extrem de deranjati de problemele puse la ei acasa de nou-promovata ACS Poli, clujenii au practicat un joc agresiv, provocandu-i astfel pe adverarii lor.

Scorul a fost deschis de Szekely inca din minutul 7, iar elevii lui Mircea Rednic au fost luati prin surprindere de cutezanta timisorenilor.

In minutul 31, Florin Costea este eliminat de pe teren dupa doua galbene incasate intr-un interval de 7 minute.

Prima mare ocazie a clujenilor a venit abia in minutul 44, dar sutul periculos al lui Camora din lovitura libera, a fost iin cele din urma retinut de Nuno Claro.

In repriza secunda, Cadu restabileste egalitatea dupa 12 minute de joc, dar 11 minute mai tarziu, Felgueiras vede si el al doilea galben al sau in acest meci, oferindu-le pe tava timisorenilor un penalty si un avantaj numeric de doi jucatori.

Szekely a inscris de la punctul cu var, readucandu-si echipa in avantaj, dar meciul era departe de a se incheia.

Dupa indelungi eforturi, chiar si cu un handicap enorm, CFR cluj a egalat din nou in minutul 80. Cinci minute mai atarziu, Deac vedea si el cartonasul rosu, lasandu-si echipa fara trei jucatori de camp pe teren.

Desi cu trei oameni in plus pe teren, ACS Poli nu a mai avut forta de a ataca in finalul meciului si se poate spune ca a pierdut doua puncte importante la fluierul final venit dupa 13 minute de la eliminarea lui Deac.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

CFR Cluj: Felgueiras – Velayos, Cadu (cpt), Piccolo, Camora – Maah, Obiora, Voiculeţ, Fl. Costea – Tade, Ogbu

ACS Poli: Claro – Nohai, Scutaru, Seroni, Marovic – Barbut,O. Petre (cpt), Trandu, Nicola – Boldea, S. Szekely