UEFA Women’s EURO 2013 / Norvegia, a doua finalista, intalneste duminica Germania!

Norvegia-finala-UEFA-Women's-EURO-2013A doua semifinala desfasurata joi seara la Norrköping a opus Norvegia si Danemarca. Doua echipe alcatuite din jucatoare robuste, care au practicat un joc asemanator, danezele avand insa o pregatire tehnica mai buna. In prima repriza initiativa a apartinut in cea mai mare parte danezelor mai ales dupa ce adversarele au deschis scorul relativ norocos si nu pe deplin meritat.

A fost o lovitura de colt chiar in debutul partidei executata de Stenslad in urma careia Christensen (3) a reluat mingea cu genunchiul in poarta profitand de plasamentul defectuos al apararii daneze. Apoi jocul a avut aproape un sens unic, dar ratarile s-au tinut lant, Knudsen si Rydahl avand cele mai bune sanse. Dupa pauza Norvegia a iesit mai mult la joc o aparare permanenta nefiind cu cele mai bune perspective, a avut ocazii sa majoreze scorul ca pana la urma sa fie egalata atunci cand mai erau putine minute pana la final si…finala. Sarind mai sus decat toate adversarele Knudsen (87) a reluat balonul cu capul in poarta de la numai 4-5 metri. Egalitate si prelungiri, fara rezultat insa, desi danezele au fost mai bune fara a reusi sa concretizeze.

Au urmat loviturile de departajare de la 11 metri. De data aceasta, fata de meciul decis in acelasi mod cu Franta, danezele au aratat nervi si au ratat de doua ori la rand, portarita Hjelmseth avand interventii excelente. Norvegia s-a calificat cu 4-2 la penaltiuri.

Arbitra: Katerina Monzul (UKR) a condus formatiile:

Norvegia:Hjelmseth – Mjelde, Rönning, Christensen, Akerhaugen – Gulbrandsen, Isaksen (63 Dekkerhus), Stenslad – Hansen (57 Thorsnes), Hegerberg (80 Haavi), Hegland;

Danemarca: Petersen – Nielsen, Örntoft (82 Madsen), Arnth (67 Nadim), Röddik – Brogaard, Söndergaard, Knudsen – Veje, Harder, Rydahl (68 Rasmussen) .

Duminica, de la ora 16, la Solna are loc finala Germania – Norvegia, live la Eurosport. Istoria intalnirilor celor doua tari este bogata: 36 de partide cu 17 victorii pentru Germania, 5 egalitati si 14 succese pentru Norvegia, golaveraj: 62-48, ceea ce poate insemna si de data aceasta o disputa stransa cu un deznodamant greu de pronosticat.

Sursa: „Fanstelist.ro