Favorita pentru calificarea in finala de la Baku! Cadantu joaca semifinalele turneului WTA din Azerbaidjan

alexandra-CadantuAlexandra Cadantu s-a calificat in semifinalele celei de a treia editii a turneului feminin de la Baku, dotat cu premii totale de 235.000 de dolari. Jucatoarea romana, ocupanta locului 77 in ierarhia mondiala, s-a impus in trei seturi in fata Galina Voskoboeva din Kazahstan, locul 89 in lume.

Dupa un meci ce a durat doua ore si 32 de minute, Cadantu si-a adjudecat victoria cu scorul de 6-3, 6-7(3-7), 6-3.

In penultima faza a competitiei, Cadantu o va intalni pe jucatoarea poloneza Magda Linette (226 WTA), calificata in semifinale in urma abandonului anuntat de tunisianca Ons Jabeur (204 WTA), care conducea in al doilea set cu 6-3, 4-1.

sursa foto: doartenis.ro