FINAL / Vikingur – Petrolul Ploiesti 0-4. „Lupii Galbeni” si-au croit loc in turul al treilea al Ligii Europa, „devorandu-si” adversarii

Vikingur-petrolul-retur

Petrolul s-a calificat in turul al treilea preliminar al Ligii Europa zdrobind cu cinism echipa provenita Vikingur, gazda a meciului retur.

Daca in partida tur de la Ploiesti, gazarii” s-au impus cu 3-0, in Insulele Feroe, „lupii galbeni” si-au dominat despotic, marcandu-le in fata propriilor suporteri chiar mai multe goluri decat pe „Ilie Oana”.

Cum nu se putea mai umilitor pentru nordici, scorul a fot deschis inca din minutul 3, prin autogolul lui Atli Gregersen.

Sase minute mai tarziu, Hamza a dus scorul la 2-0, fara drept de apel pentru „vikingi”.

Hamza a reusit „dubla” in repriza a doua, inscriind din lovitura libera in minutul 63.

Dupa doar 12 minute, Grozav si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, consfiintind totodata o victorie brutala a echipei sale, dar si o calificare de zile mari in al treilea tur preliminar al Ligii Europa.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Vikingur: Turi – Hansen, Sam Jacobsen, E. Jacobsen, Lervig – Vatnhamar – H. Jacobsen, Bartalstovu, Grecersen, Petersen – Justinussen

Petrolul: Bornescu – Naziri, Hoban, Manasse, Guilherme – Boudjemaa – Romario, Teixeira, De Lucas, Morar – Hamza