EXCLUSIV – Atletism / Catalin Ganera: „Generatia tanara de sportivi a confirmat la competitiile de pana acum”

GaneraAtletii si atletele au revenit de la fiecare concurs important din aceasta luna cu cel putin o medalie, o buna parte dintre ei imbunatatindu-si recordurile personale. La randul lor, Mirela Lavric, Bianca Razor si Ioana Doaga au realizat standardele pentru Mondialele de seniori. Despre performantele obtinute am discutat cu Catalin Ganera, secretarul general al federatiei, prezent la trei dintre intreceri.

 

„Decizia de a trimite delegatii numeroase alcatuite, indeosebi, din atleti tineri, unii chiar de perspectiva, a demonstrat ca n-am gresit, majoritatea confirmand la fiecare competitie. Prima medalie, un bronz, a fost adusa la Europenele de alergare montana de la Borovets-Bulgaria de echipa de juniori, alcatuita din Andrei Leanca (un foarte bun loc 4, la individual), Ionut Dumitru, Mihai Falcescu, Alexandru Dobritescu. Leanca mai are un an de juniorat, iar Dumitru si Falcescu doi. Junioarele au ocupat locul 7, iar senioarele au incheiat pe 8. Au urmat Jocurile Mondiale Universitare de la Kazan, unde s-au obtinut patru dintre cele sase trofee castigate de intreaga delegatie. Roxana Barca a luat aurul la 5000 metri, Andreea Ograzeanu a cucerit doua bronzuri, la 100 si 200 metri, iar Cristina Toma a fost a treia la triplusalt. Alti atleti s-au aflat printre finalisti, contribuind la zestrea totala de puncte. De altfel, conducerea Federatiei Sportului Scolar si Universitar ne-a multumit la revenirea in tara pentru prestatia sportivilor nostri.

Ca si COSR dupa intoarcerea de la Festivalul Olimpic al Tineretului European, de la Utrecht, unde numarul medaliilor la atletism a ajuns la opt, jumatate din totalul trofeelor. Doua au fost de aur, cucerite de Gabriel Bitan, cu 7,41, la lungime, record personal valoros, daca tinem seama ca n-a implinit 17 ani si de Maria Ifteni, la 3000 metri. Carla Sascu, la disc, Ionut Manea, la inaltime, Madalin Gheban, la 800 metri si Rares Toader la greutate, au urcat pe a doua treapta a podiumului. Toader a mai luat un bronz la disc, iar Zeno Moraru, la 400 metri. La care s-au adaugat clasari pe locurile 4-6.

Mondialele juniorilor mici, desfasurate la Donetk, au evidentiat o mare speranta, Florentina Marincu din Deva, 17 ani, care a devenit dubla campioana a lumii la lungime si triplusalt. Considerata varful de lance al generatiei sale, o asteptam sa ajunga o senioara de mare succes. Peste numai cateva zile a concurat si la Europenele de juniori mari de la Rieti-Italia, la propunerea antrenorului sau, unde a ocupat locul 4 la triplusalt. Aici au iesit in evidenta Bianca Razor, la 400 metri si Elena Panturoiu, la triplusalt, clasate pe locul al doilea, cu recorduri personale, 51,82, respectiv 13,35 metri.

As incheia periplul intrecerilor din luna iulie cu Europenele de tineret de la Tampere-Finlanda, unde Mirela Lavric a devenit campioana la 800 metri si vicecampioana la 400 metri, contribuind si la clasarea pe locul 6 a stafetei de 4×400 metri, cu cel mai bun rezultat stagional, 3:30,28, iar Nicolae Soare a castigat argintul la 10.000 metri, incheind apoi al optulea, la 5.000. Si acesta din urma intra in categoria tinerilor de perspectiva.

Trei atlete s-au adaugat celor care au realizat standardele cerute de IAAF pentru apropiatele Mondiale de seniori din Rusia, chiar daca sunt de categoria B: Mirela Lavric, 52,06, la 400, Bianca Razor, 51,86, pe aceeasi distanta si Ioana Doaga, 4:08,80, la 1.500. Biroul Federal a hotarat sa mearga toti sportivii cu bareme A si B.

Urmeaza Campionatele Balcanice de seniori, in ultimul weekend al lunii, unde vom deplasa 50 de atleti si atlete, tinand seama ca va fi ultimul criteriu de indeplinire a standardelor pentru Mondiale. De unde speram sa transmiteti cat mai multe performante ale sportivilor nostri”.

Etichetat cu: , , ,
Postat în Atletism

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26