Polo / Debut cu infrangere la Mondiale in fata campioanei mondiale Italia

romania_poloNationala de polo a Romaniei a pierdut primul meci din grupa D a Mondialelor de la Barcelona, 4-10 (1-4, 1-1, 2-2, 0-3) cu Italia, campioana en-titre. Elevii lui Vlad Hagiu au avut evolutii bune in sferturile doi si trei, dar slabiciunile manifestate in primul si ultimul, pierdute la diferente de trei goluri, au decis scorul final.
Italianul Aicardi a fost golgeterul partidei, cu trei reusite, punctele echipei noastre fiind marcate de Negrean, in minutul 7, la 0-4, Chioveanu, trei minute mai tarziu, Matei, 21 si Diaconu, 23. Alaturi de consacratii Stoenescu, care a salvat numeroase suturi spre poarta ale adversarilor, Georgescu, Busila, Ghiban, Busila, plus marcatorii golurilor, au evoluat pentru prima oara cu casca nationalei Romaniei tinerii Teohari si Cretu.

Miercuri seara, reprezentativa noastra va juca impotriva Kazahstanului, iar vineri cu Germania, principala contracandidata la pozitia secunda in grupa. Deosebit de importanta in perspectiva fazei urmatoare, unde ar putea intalni echipa de pe locul al treilea din grupa C, probabil Australia. Care are sanse minime de a invinge principalele favorite Serbia si Ungaria.

sursa foto: evz.ro