FINAL / Vardar Skopje – Steaua Bucuresti. Campioana Romaniei paseste cu o noua victorie spre turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Vardar-Steaua-retru

Steaua s-a calificat in utlimul tur preliminar al Ligii Campionilor dupa o victorie cu 2-1 in fata lui Vardar Skopje in returul dublei manse cu campioana Macedoniei. Dupa un rezultat confortabil obtinut in partida tur de la Bucuresti, cand „ros-albastrii” s-au impus cu 3-0, in deplasare elevii lui Reghecampf au reusit sa-si tina sansele calificarii de partea lor pe toata durata partidei.

Extrem de energici in primele minute, stelistii au pus monopol pe joc, presand intens in jumatatea adversa. Primul gol al serii a purtat semnatura lui Piovaccari, care a spart astfel gheata dupa doua meciuri in care ridicase semne de intrebari vizavi de eficacitatea sa.

Desi golul doi parea sa fie trecut tot in contul Stelei, macedonenii au fost cei care au marcat, Kostovsky reluand cu capul imparabil in ultima faza a primei reprize.

Reveniti de la vestiare extrem de mobilizati, jucatorii lui Vardar au creat probleme serioase defensivei „ros-albastre” ce se trezea adesea in inferioritate numerica la contraatacurile adversarilor.

Treptat insa stelistii si-au reimpus ritmul de joc si portarul lui Vardar, Pavlovic si-a salbat in multiple randuri echipa de la un nou gol. Reduta din poarta macedonenilor a rezista insa pana in minutul 72 cand Adi Popa i-a pasat perfect in fata portii lui Bourceanu, care nu a ratat, singur cu portarul, sansa de a le smulge victoria adversarilor chiar la ei acasa.

Urmatoarele minute au fost contralate de Steaua, dar spre final partida si-a pierdut din dinamica.

Cel mai important jucator al lui Vardar, daca nu chiar al meciului, Kostovsky a scapat singur cu Tatursanu in ultimul minut de joc, dar portarul „ros-albastrilor” s-a opus sutului si Steaua merge in turul trei preliminar unde o va intalni pe campioana Georgiei Dinamo Tibilisi.